Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego warto jadać rydze?
Adam Moskal
Adam Moskal 15.09.2021 02:00

Dlaczego warto jadać rydze?

Rydze
canva/konstantin32, Getty Images

Rydze są jednymi z najbardziej popularnych i łatwo dostępnych grzybów w Polsce. Ich smak jest na tyle doskonały, że pasuje w wielu różnych potrawach. Zawierają one szeroki wachlarz witamin i minerałów, a także mają różne prozdrowotne właściwości.

Rydze to charakterystyczne grzyby o pomarańczowej barwie, szerokim kapeluszu i gęsto rozstawionych blaszkach. Po jego uszkodzeniu wycieka specyficzne pomarańczowe mleczko.

Grzyby te stanowią doskonałą przekąskę dla osób dbających o dietę. W stugramowej porcji znajduje się jedynie około czterdziestu kalorii, dlatego doskonale syci, nie dostarczając zbyt dużo energii.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak cenne są rydze?

Ich największa wartość wbrew pozorom nie skrywa się w smaku, choć ten jest iście wybitny. Zdecydowaną zaletą są liczne właściwości, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka.

Uzupełniają niedobory ważnych witamin, zawierają sporo antyoksydantów, wykazują działanie przeciwreumatyczne, antybakteryjne, a także immunostymulujące. Dostarczają również witaminę D, która ważna jest w okresie zimowym.

Dla kogo rydze są najlepsze?

Najbardziej powinni zainteresować się weganie i wegetarianie, którzy potrzebują dobrych źródeł białka. Rydze zawierają w sobie dobrze przyswajalne białko oraz aminokwasy egzogenne.

Masz ochotę na inne pyszne przepisy? W tym artykule zdradzamy, jak wykonać pyszną pastę z grzybów leśnych. Ten tekst poświęcony został plackom z kiszonych ogórków, które są lepsze od ziemniaczanych.

Niektórym na diecie bezmięsnej może brakować charakterystycznego smaku mięsa - umami. Rydze są go pełne, dlatego warto dodać je do zupy, sosu czy gulaszu warzywnego.

Jak przygotować rydze?

Tutaj można zaszaleć i wszystko zależy głównie od wyobraźni kucharza. Najbardziej popularne są po prostu smażone świeże na maśle, jednak bez problemu można je marynować w zalewie octowej, aby przetrwały długie miesiące.

Istnieje wiele przepisów na sosy, zupy, rydze duszone czy blanszowane. Trzeba mimo wszystko pamiętać, że po zebraniu należy szybko je przyrządzić. Doskonale wytrzymują również mrożenie.

Rydz

Źródło: canva/rustamank, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.medonet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Grzyby