Smakosze.pl
Zamrażarka - jak sprawdzić czy działała?

lyulka, Getty Images Pro; whitelook, Getty Images

Genialny trick na sprawdzenie sprawności zamrażalki

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Zamrażalnik jest jednym z najbardziej rewolucyjnych wynalazków - jest już tak pospolity, że znaleźć możemy go w każdym domu. Musimy jednak zachować pewną dozę ostrożności i dlatego warto zawsze przed dłuższym wyjazdem włożyć monetę do zamrażalnika.

Obecnie praktycznie każda duża lodówka jest wyposażona w zamrażalnik - większość z nas nie wyobraża sobie braku tego urządzenia w swojej kuchni. Dzięki niemu możemy przechowywać produkty spożywcze przez długi czas, bez konieczności solenia ich czy suszenia.

Nie jest ono jednak idealne i niezawodne. Wystarczy kilkugodzinny brak prądu, spowodowany jakąś awarią, a cała lodówka przestaje chłodzić. Jeśli po kilkunastu godzinach prąd powróci, prawdopodobnie nie zorientujemy się, że żywność się rozmroziła. Na szczęście istnieje banalnie prosty sposób, aby to sprawdzić. 

Moneta w zamrażalniku da ci większe bezpieczeństwo

Oczywiście lodówka wyposażona jest w grubą warstwę termoizolacyjną, lecz nie jest ona w stanie zapobiec utracie zimna w nieskończoność. Wtedy z pomocą przychodzi moneta w kubku, która pozwoli ci zorientować się, że żywność w zamrażalniku uległa rozmrożeniu. 

Wystarczy wlać do kubka wodę i wstawić go na kilkanaście godzin do chłodziarki. Gdy woda wewnątrz naczynia całkowicie zamarznie, połóż na powierzchni lodu i ponownie wstaw kubek do urządzenia. Teraz możesz ze spokojem wyjechać na długo wyczekiwane wakacje. 

Po powrocie sprawdź kubek

Zanim zaczniesz przygotowywać jedzenie z zamrożonych produktów, sprawdź jak wygląda kubek. Jeśli moneta jest ciągle w tym samym miejscu, zamrażalnik chłodził przez całą twoją nieobecność bez żadnych przerw - to znak, że żywność jest bezpieczna w jedzeniu.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy przepis na najlepszy i zupełnie inny niż zwykle kotlet schabowy. W tym tekście z kolei prezentujemy sok z buraka, którego częste picie znacznie poprawia zdrowie i kondycję organizmu.

Jeśli jednak moneta znajduje się wewnątrz lodu lub na dnie kubka - zamrażarka nie działała przez dłuższy czas i produkty w jej wnętrzu uległy całkowitemu lub częściowemu rozmrożeniu. Spożywanie takiego jedzenia wiąże się z ryzykiem, ponieważ mogły rozwinąć się w nim groźne dla zdrowia patogeny. 

Źródło: facebook.com/sheila.p.russell

Jak optymalnie mrozić produkty?

Przede wszystkim nie wolno wkładać do zamrażalnika ciepłych lub gorących dań. Wysoka temperatura rozmrozi resztę zawartości, a także może wpłynąć na termostat, który ulegnie rozregulowaniu. Z tego powodu żywność łatwo może się zepsuć. 

Gotowe dania warto podzielić na kilka mniejszych porcji, dzięki czemu unikniesz konieczności rozmrażania całego garnka zupy czy sosu. W takiej sytuacji wystarczy, że wyciągniesz potrzebną ci ilość, a reszta będzie spokojnie czekała na swoją kolej.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: polki.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
Pokrzywy

Porady

Prosty sposób na odżywczy nawóz z pokrzywy

Czytaj więcej >
Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >