Zamrażarka - jak sprawdzić czy działała?
lyulka, Getty Images Pro; whitelook, Getty Images

Genialny trick na sprawdzenie sprawności zamrażalki

Zamrażalnik jest jednym z najbardziej rewolucyjnych wynalazków - jest już tak pospolity, że znaleźć możemy go w każdym domu. Musimy jednak zachować pewną dozę ostrożności i dlatego warto zawsze przed dłuższym wyjazdem włożyć monetę do zamrażalnika. Dzięki temu będziesz wiedzieć czy pod twoją nieobecność były jakieś przerwy w dostawie prądu.

Obecnie praktycznie każda duża lodówka jest wyposażona w zamrażalnik - większość z nas nie wyobraża sobie braku tego urządzenia w swojej kuchni. Dzięki niemu możemy przechowywać produkty spożywcze przez długi czas, bez konieczności solenia ich czy suszenia.

Nie jest ono jednak idealne i niezawodne. Wystarczy kilkugodzinny brak prądu, spowodowany jakąś awarią, a cała lodówka przestaje chłodzić. Jeśli po kilkunastu godzinach prąd powróci, prawdopodobnie nie zorientujemy się, że żywność się rozmroziła. Na szczęście istnieje banalnie prosty sposób, aby to sprawdzić.

Moneta w zamrażalniku da ci większe bezpieczeństwo

Oczywiście lodówka wyposażona jest w grubą warstwę termoizolacyjną, lecz nie jest ona w stanie zapobiec utracie zimna w nieskończoność. Wtedy z pomocą przychodzi moneta w kubku, która pozwoli ci zorientować się, że żywność w zamrażalniku uległa rozmrożeniu.

Wystarczy wlać do kubka wodę i wstawić go na kilkanaście godzin do chłodziarki. Gdy woda wewnątrz naczynia całkowicie zamarznie, połóż na powierzchni lodu i ponownie wstaw kubek do urządzenia. Teraz możesz ze spokojem wyjechać na długo wyczekiwane wakacje.

Niezrównana receptura na śledzie po kaszubsku według Magdy GesslerNiezrównana receptura na śledzie po kaszubsku według Magdy GesslerCzytaj dalej

Po powrocie sprawdź kubek

Zanim zaczniesz przygotowywać jedzenie z zamrożonych produktów, sprawdź jak wygląda kubek. Jeśli moneta jest ciągle w tym samym miejscu, zamrażalnik chłodził przez całą twoją nieobecność bez żadnych przerw - to znak, że żywność jest bezpieczna w jedzeniu.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy przepis na najlepszy i zupełnie inny niż zwykle kotlet schabowy. W tym tekście z kolei prezentujemy sok z buraka, którego częste picie znacznie poprawia zdrowie i kondycję organizmu.

Jeśli jednak moneta znajduje się wewnątrz lodu lub na dnie kubka - zamrażarka nie działała przez dłuższy czas i produkty w jej wnętrzu uległy całkowitemu lub częściowemu rozmrożeniu. Spożywanie takiego jedzenia wiąże się z ryzykiem, ponieważ mogły rozwinąć się w nim groźne dla zdrowia patogeny.

Moneta w kubku

Źródło: facebook.com/sheila.p.russell

Jak optymalnie mrozić produkty?

Przede wszystkim nie wolno wkładać do zamrażalnika ciepłych lub gorących dań. Wysoka temperatura rozmrozi resztę zawartości, a także może wpłynąć na termostat, który ulegnie rozregulowaniu. Z tego powodu żywność łatwo może się zepsuć.

Gotowe dania warto podzielić na kilka mniejszych porcji, dzięki czemu unikniesz konieczności rozmrażania całego garnka zupy czy sosu. W takiej sytuacji wystarczy, że wyciągniesz potrzebną ci ilość, a reszta będzie spokojnie czekała na swoją kolej.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: polki.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł