Smakosze.pl
Liście laurowe mają wielką moc

Pixabay / Ajale

Nieznane zalety liści laurowych

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Liście laurowe z pewnością znajdują się w naszej kuchni. Popularna przyprawa przydaje się jako dodatek do zup, gulaszy i sosów. Słynne liście są również powszechnie znane w tzw. medycynie ludowej. Przyprawie przypisuje się wszechstronne dzia

Liście laurowe mają swoje miejsce zarówno w kuchni, jak i w medycynie ludowej. Przyprawa ma szereg wyjątkowych zastosowań, które warto znać. Wiele osób może zaskoczyć fakt, że uwielbiany wawrzyn ukoi np. ból ucha.

Pomoc przy uciążliwym bólu

Liście laurowe zawierają nie tylko odpowiedzialne za swój silny zapach olejki eteryczne, ale również cyneol. Ma on działanie przeciwbólowe. Co to oznacza w praktyce? Okazuje się, że liść laurowy możemy być po prostu domowym lekarstwem na uciążliwy ból np. ucha.

Zrobimy z niego domowy wywar, który trzeba zakropić bezpośrednio do naszego bolącego ucha. Aby przygotować domową miksturę, potrzebujemy jedynie 3 listków wawrzynu oraz wodę.

Wieczorem musimy zagotować 3 listki laurowe w ok. 60 mi wody, a następnie odstawić je na 15 minut. Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl powstały napar powinniśmy wlać za pomocą dozownika do bolącego ucha, a następnie zatkać je watą i położyć się spać. Pamiętaj jednak, że podany przepis nie jest poradą medyczną i nie zastąpi wizyty u odpowiedniego specjalisty. Warto mieć świadomość, w jakich sytuacjach nie należy sięgać po liście laurowej. Zdradzamy poniżej, jakie są przeciwskazania do ich stosowania.

Jakie są przeciwskazania do korzystania z leczniczych zalet liści laurowych?

Liście laurowe mają ogrom cennych zalet, ale czasem nawet najzdrowszy produkt może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Niestety, dzieje się tak, gdy borykamy się z różnymi dolegliwościami, które mogą się nasilić pod wpływem różnych substancji zawartych w danym składniku.

Warto pamiętać, że zawarte w wawrzynie substancje cechuje bardzo silne działanie. Dlatego, przenigdy nie powinno się spożywać liści laurowych w zbyt dużych ilościach. Najczęstszym objawem przedawkowania tej przyprawy są nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe.

Istnieją jednak dużo poważniejsze przypadki, w których może niestety nawet dojść do krwotoku wewnętrznego. Może się tak stać gdy np. przedawkujemy napar lub herbatę z liści laurowych.

Przyjmuje się, że ze względu właśnie na swoje intensywne działanie napary i inne naturalne lekarstwa na bazie liści laurowych nie są zalecane osobom starszym oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Warto zapoznać się również z przeciwskazaniami do picia soku z buraka oraz spożywania imbiru.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zdrowie.radiozet.pl/zdrowienatak.pl/zdrowie.tvn.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Jaki bób wybrać?

Porady

Jak wybrać świeży bób?

Czytaj więcej >

Porady

Niezwykłe zastosowanie obierek z ogórka

Czytaj więcej >
Mleko i karp

Porady

W jakim celu moczy się karpia w mleku? Podpowiadamy czy warto tak robić

Czytaj więcej >
Jak mrozić pierogi?

Porady

Pierogi i uszka mrozić surowe czy ugotowane? Rozmrażać wrzucając od razu na wrzątek?

Czytaj więcej >
zupa

Porady

Gessler zdradziła, jak ugotować idealną zupę

Czytaj więcej >
Ziemniaki - jak je gotować?

Porady

Najwłaściwszy sposób gotowania ziemniaków

Czytaj więcej >