Przepis na kultowe zimne nóżki
Nóżki w galarecie przeważnie kojarzą się z czasami PRL-u. Właśnie wtedy potrawa zyskała ogromną popularność, która sprawiła, że nawet dzisiaj nietrudno znaleźć wielbicieli tego specjału. Podczas przygotowań warto pamiętać o istotnym szczególe.
Zimne nóżki jak za dawnych lat
Niektóre dania potrafią wywołać u nas nostalgię. Przykładem są, chociażby kultowe zapiekanki. Jednak w naszej rodzimej kuchni jest znacznie więcej smakołyków, które wspominamy z uśmiechem na ustach.
Nóżki w galarecie są nie lada frykasem, który niejednokrotnie przyprawiał smakoszy o szybsze bicie serca. Nawet najbardziej wybredni spośród wielbicieli swojskich smaków, nie są w stanie oprzeć się dobrze przygotowanym zimnym nóżkom. Kiedy danie po raz pierwszy zagościło na polskich stołach?
Mało kto spodziewałby się, że mięso w galarecie ma tak długą historię. Okazuje się, że wzmianka na jego temat pojawia się w relacji z wesela Zygmunta Starego i Bony Sforzy, które miało miejsce w 1518 roku. Z kolei nóżki wieprzowe w znanej nam formie zaczęły pojawiać się za panowania Augusta III.
Mętna galaretka już nie będzie problemem
Niekiedy podczas przygotowywania zimnych nóżek, nasza galaretka staje się mętna. Takie danie nie prezentuje się zbyt apetycznie i z pewnością najlepiej uniknąć tego kulinarnego rozczarowania. Na szczęście galaretkę możemy uratować w prosty sposób.
Wywar na galaretkę nie zmętnieje, jeśli wzbogacimy go o 2 łyżki octu i ubite białko jajka. Po zagotowaniu należy go także przefiltrować. Najlepiej po prostu przelać wywar przez gęste sitko wyścielone gazą. Kilkukrotne przecedzenie z pewnością uchroni nas przed mętną galaretką.
Prosty przepis na fantastyczne zimne nóżki
Nie od dziś wiadomo, że wszystko, co przygotujemy samodzielnie, smakuje najlepiej. Zimne nóżki nie są tutaj wyjątkiem. Na początku musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Co dokładnie będzie nam potrzebne?
golonka
2 nogi wieprzowe
15 g żelatyny
2 marchewki
pietruszka
seler
por
cebula
6 ząbków czosnku
liść laurowy
ziele angielskie
3 ziarna pieprzu
pieprz mielony
majeranek
20 ml octu
białko jajka
Najpierw myjemy mięso i wstawiamy je do garnka z wodą. Powinna ona w pełni je przykrywać. Całość wzbogacamy o włoszczyznę, rozgnieciony czosnek i przyprawy. Wywar powinien gotować się na małym ogniu przez 2 godziny.
Po tym czasie mięso wyławiamy i rozdrabniamy na poszarpane kawałki. Z kolei wywar przecedzamy kilkukrotnie i wzbogacamy o ocet i ubite białko jajka. Do przefiltrowanego bulionu dodajemy pokrojoną ugotowaną marchewkę, majeranek, czosnek, pieprz i rozdrobnione mięso.
Wszystko zagotowujemy z dodatkiem żelatyny. Po wystygnięciu nasze zimne nóżki powinny być już gotowe. Domownicy z pewnością będą nimi zachwyceni. Warto również sięgnąć po przepis na pomidorówkę, w bezmięsnej odsłonie.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jak zrobić soczystą wątróbkę z grilla? Prosty i skuteczny sposób
Idealnie soczysta i aromatyczna pierś z kurczaka z grilla. Nie ma lepszej
źródło: WP Kobieta; Gotujmy; Dobra Kiełbasa