Gorsza, niż panga i łosoś, a Polacy ją zajadają. Tej ryby unikaj jak ognia
Ryby często jadamy w piątek. Jednak pewne gatunki ryb powinniśmy omijać szerokim łukiem. Są niezdrowe i wyrządzą nam więcej szkody niż pożytku. Jedna z nich jest szczególnie groźna dla naszego zdrowia.
Ryby w naszej diecie
Piątek jest dobrą okazją, by sięgnąć po ryby . Jadamy smażone, pieczone i w formie zupy rybnej. Ryby w tych wersjach są bardzo lubiane. Powinniśmy spożywać je nie tylko od święta. Według aktualnych zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, ryby możemy jeść 2 razy w tygodniu.
Warto jeść ryby tłuste, które dostarczą nam cennych kwasów tłuszczowych omega-3 i wartościowego białka . Jedzenie ryb wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, zapobiega nowotworom, demencji i depresji. Jednak nie każdy gatunek ryby jest wart przygotowania. Obok pangi i łososia, które cieszą się złą sławą, jest jeszcze jeden dyskusyjny gatunek. Wszystko przez warunki, w jakich jest hodowany.
Unikaj jedzenia Tilapii z tych hodowli
Tilapia zajmuje 2 miejsce pod względem najbardziej popularnych ryb hodowlanych na świecie. Jednak te ryby, które hoduje się poza Unią Europejską, żyją w złych warunkach. Woda, w której bytują, jest zanieczyszczona ołowiem i rakotwórczą rtęcią. Tak jest z z hodowlami egipskimi, tajlandzkimi, indonezyjskimi i filipińskimi.
Tilapie tam hodowane karmione są paszą niskiej jakości. Zawiera ona odchody drobiu, resztki mięsa wieprzowego. Dodaje się do niej hormony, które mają spowodować szybki wzrost ryb . Faszeruje się je też antybiotykami. Zazwyczaj nieczystości z hodowli trafiają do środowiska naturalnego.
Tilapie z Europy warta polecenia
Nigdy nie kupujmy tilapii mrożonej, która pochodzi z poza europejckich, zwłaszcza azjatyckich hodowli. Wybierajmy ten gatunek ryby , który jest hodowany w warunkach ekologicznych w Europie . Tilapie żyją tam w zrównoważonej hodowli, z zamkniętym obiegiem wody filtrowanej i nie są karmione paszą z hormonami. Można kupić też świeżą tilapię z polskich hodowli.
Ta ryba jest bardzo wartościowa, chuda i lekkostrawna. Zawiera dużo fosforu, selenu, ma mało ości i łagodne mięso. Nie posiada charakterystycznego rybiego zapachu. Tilapię warto usmażyć z czosnkiem lub upiec. Pisaliśmy o tym, jak najlepiej suszyć grzyby. Polecaliśmy przepis na doskonałą pieczeń rzymską.
Źródło: planeta.pl, beszamel.se.pl