Smakosze.pl
Ceny jedzenia idą w górę

Canva / CreativeNature_nl

Horrendalnie wysokie ceny żywności latem

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nietrudno zauważyć, że jedzenie staje się coraz droższe. Każdy, kto regularnie udaje się na zakupy, z pewnością dostrzegł, że za podstawowe produkty spożywcze płacimy większe pieniądze niż jeszcze w zeszłym roku. Niestety prognozy ekspertów nie napawają optymizmem. Latem jedzenie może nas sporo kosztować. Wszystko przez wysokie ceny energii i usług komunalnych oraz inflację.

Wysokie ceny produktów spożywczych są prawdziwą zmorą dla smakoszy. Praktycznie z miesiąca na miesiąc możemy natknąć się na podwyżki, którymi obejmowane są podstawowe smakołyki. Wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej.

Jedzenie kosztuje nas coraz więcej

Nie da się ukryć, że sporo spośród miłośników kulinariów przeznacza znaczącą część miesięcznych dochodów na jedzenie. Wiele osób stara się ograniczać wydatki. Zwłaszcza że produkty spożywcze ciągle drożeją. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, czy można wyżywić się za 50 złotych tygodniowo.

Część smakoszy mogłoby uznać aktualną sytuację związaną z cenami żywności za tymczasową. Wiele wskazuje jednak na to, że zaciskanie pasa może potrwać dłużej. Eksperci podzielili się przejmującymi przewidywaniami.

Grupa ubezpieczeniowo-finansowa Euler Hermes opublikowała raport, z którego wynika, że jedzenie w najbliższych miesiącach będzie jeszcze droższe. Wszystko dlatego, że aktualne podwyżki cen nie rekompensują wzrostu kosztów produkcji.

Ogórki kiszone pleśnieją?

Dlaczego ogórki kiszone pleśnieją?

CZYTAJ DALEJ

Produkty spożywcze mogą kosztować latem więcej, ponieważ w Polsce wzrost kosztów jest wyższy niż na zagranicznych rynkach. Wpływają na to między innymi kwestie podatkowe, straty finansowe wynikające z pandemii oraz nadprodukcja w sektorze owocowo-warzywnym oraz mięsnym. Nie można zapomnieć także o chorobach trzody i drobiu. Swoje zrobiły też ograniczenia w eksporcie.

Ceny jedzenia latem

Ceny jedzenia latem

(Canva / Antonio_Diaz)

Jak Polska wypada na tle innych krajów Unii Europejskiej?

Oczywiście podwyżki cen za produkty spożywcze nie dotyczą tylko Polski. W całej Unii Europejskiej odnotowano inflację. Jej średni poziom szacowany jest na 2%. Jednak w naszym kraju sięga ona aż 5,1%.

Warto przyjrzeć się cenom podstawowych produktów. W Polsce w pierwszych kwartale 2021 roku mąka podrożała o 5,3%. W całej Unii Europejskiej wzrost ceny wynosi średnio 1,8%. Z kolei za chleb zapłacimy więcej o 5,8%. Dla porównania w Unii Europejskiej podwyżka to 1,7%.

Podrożało również mleko. W pierwszym kwartale bieżącego roku jego cena podniosła się w Polsce o 3,8%. Średnia podwyżki w Unii Europejskiej jest szacowana na 1,1%. Trzeba przyznać, że dysproporcja jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Koszty żywności w Polsce rosną coraz szybciej i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się rychło zatrzymać. Najpewniej musimy pogodzić się z tym, że za jedzenie latem będziemy płacić jeszcze więcej. Warto wiedzieć, ile kosztuje obiad nad polskim morzem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Fakt

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >

Produkty

Jak rozpoznać dobre oscypki?

Czytaj więcej >

Produkty

Gdzie na grzyby we wrześniu?

Czytaj więcej >
Vibovit jest jednym ze smaków dzieciństwa

Produkty

Niezapomniany smak dzieciństwa: Vibovit

Czytaj więcej >
Kartacze są przepyszne

Produkty

Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed partiami lodów z Biedronki

Czytaj więcej >