Smakosze.pl
Która kapusta najlepiej nadaje się na gołąbki?

Canva / serezniy

Jaka jest najlepsza kapusta na gołąbki?

8 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowite gołąbki niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Każdy wielbiciel kulinariów doskonale zdaje sobie sprawę, że jednym z najważniejszych składników jest oczywiście kapusta. Istnieje wiele odmian tego warzywa. Najlepiej wybrać holenderską kapustę, którą określa się mianem coolwrap.

Nie da się ukryć, że gołąbki zaliczają się do grona kultowych rodzimych specjałów, obok których nie sposób przejść obojętnie. Czasami podczas przygotowań kapusta potrafi znacząco utrudnić pracę. Zawijanie pójdzie o wiele łatwiej, jeśli wykorzystamy specjalną odmianę warzywa.

Kapusta idealna do zawijania gołąbków

Gołąbki są absolutnym kulinarnym szlagierem. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią spałaszowaliby wyborne zawiniątka z kapusty. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na wyśmienite pieczone gołąbki. Dziś pod lupę weźmiemy kwestię kapusty.

Kapusta często gości w Polskiej kuchni. Niedawno podzieliliśmy się recepturą na wyborną surówkę, która idealnie nadaje się do rozmaitych dań. Rzecz jasna w gołąbkach, również nie może zabraknąć kapusty.

Przeważnie gołąbki zawijamy w liście białej kapusty. Okazuje się, że istnieje odmiana warzywa, która sprawdzi się o wiele lepiej. Mowa o holenderskiej kapuście, która nazywana jest coolwrap. Można to przetłumaczyć jako „wygodne owijanie”.

pomidory-wyrosną-znacznie-lepiej

Prosty sposób na obfite zbiory pomidorów

CZYTAJ DALEJ

Już sama nazwa wskazuje, że kapusta coolwrap może dobrze sprawdzić się, gdy w grę wchodzą gołąbki. Holenderskie warzywo wyróżnia się na tle innych swoim kształtem. Kapusta jest delikatnie spłaszczone.

Kapusta coolwrap

Kapusta coolwrap

(Canva / PicturePartners)

Gołąbki będą jeszcze prostsze w przygotowaniu

Kształt kapusty sprawia, że o wiele łatwiej zawijać w nią rozmaite smakołyki. Warto również zauważyć, że coolwrap ma bardzo wytrzymałe liście, które jednocześnie charakteryzują się sporą elastycznością.

Liście kapusty coolwrap nie wymagają wcześniejszego podgotowywania. Tym samym gołąbki przyrządzimy znacznie szybciej niż ma, to miejsce w przypadku standardowego warzywa. Zawijanie farszu stanie się czystą przyjemnością.


Holenderska kapusta ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Większość jej liści ma podobną wielkość. W związku z tym przyrządzone przez nas gołąbki będą takie same. Gotowe danie będzie prezentowało się znacznie lepiej.

Niezwykłą kapustę można dostać w niektórych polskich sklepach. Czasem pojawia się ona w supermarketach Biedronka. Oczywiście kapusta dobrze sprawdza się w innych daniach. Przykładem są, chociażby tortille. Wystarczy placek zastąpić liściem kapusty. Specjał podany w takiej formie będzie o wiele zdrowszy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >

Produkty

Jak rozpoznać dobre oscypki?

Czytaj więcej >

Produkty

Gdzie na grzyby we wrześniu?

Czytaj więcej >
Vibovit jest jednym ze smaków dzieciństwa

Produkty

Niezapomniany smak dzieciństwa: Vibovit

Czytaj więcej >
Kartacze są przepyszne

Produkty

Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed partiami lodów z Biedronki

Czytaj więcej >