Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak mrozić maliny, żeby się nie sklejały? Sposób jest banalnie prosty
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 17.06.2024 12:34

Jak mrozić maliny, żeby się nie sklejały? Sposób jest banalnie prosty

mrożone maliny
Fot. Canva/Alesikka

Sezon na maliny trwa już na dobre. A to doskonały powód, aby poznać metodę mrożenia, dzięki której owoce się nie posklejają. Patent jest bardzo prosty, a co najważniejsze skuteczny. Wypróbuj go, a już nigdy nie zamrozisz malin w inny sposób. 

Najlepszy sposób na zachowanie smaku owoców

Mrożenie to jedna z najlepszych metod na zachowanie świeżości żywności. I nie dotyczy to tylko mięs, czy pieczywa, ale także owoców. Obecnie w pełni trwa sezon na maliny, który rozpoczął się w maju. Ich ceny osiągnęły już przyzwoitą wysokość, więc dobrze byłoby zachować ich słodki, lekko kwaśny smak na zimę. Można zrobić to, właśnie poprzez wspomniane już mrożenie. 

Niestety istnieje z tym spory problem. Wielu mrozi maliny w pudełkach lub - co gorsza - w torebkach, wtedy ulegają one zmiażdżeniu i sklejeniu. Skutkuje to tym, że maliny po rozmrożeniu nie przypominają swoim kształtem i konsystencją owoców przed zamrożeniem. 

świeże maliny.jpg
Fot. Canva/Nuture
30 zł za gofra. W głowie się nie mieści. Takie są już ceny nad polskim morzem

Jak mrozić maliny?

Zacznij od przebrania owoców. Weź tylko te, które nie budzą podejrzeń – żadnej pleśni, podejrzenia robaków itd. Następnie umyj je i osusz. Aby maliny nie ucierpiały podczas mrożenia, ułóż je w odstępach  na plastikowej tacce i umieść w zamrażalniku. 

Dopiero po kilku godzinach, kiedy owoce skrzepną, przełóż je do woreczków. Szczelnie zamknij i schowaj w zamrażalniku. Wstępne mrożenie zachowa owoce w idealnym stanie. Dlatego zawsze stosuj tę metodę, a będziesz cieszyć się idealnymi owocami do zimowych deserów. 

Można dodać cukier

Maliny na zimę można przygotować także innym sposobem. Wystarczy duży słoik zapełnić malinami do połowy i wsypać do niego dwie łyżki cukru. Całość mocno wstrząśnij, aby składniki się ze sobą połączyły. Do powstałego soku wsyp tyle malin, aby w całości zapełnić naczynie. Pamiętaj jednak, że owoce podczas mrożenia zwiększą swoją objętość, więc zostaw im odrobinę miejsca. Słoik zamknij i umieść w zamrażalniku. Na zimowe wieczory w sam raz. Sprawdź, jak Kuroń przygotowuje chłodnik oraz dowiedz się, dlaczego kobieta ostrzega przed malinami z Lidla

deser z malin.jpg
Fot. Canva/Olga Kriger
Tagi: Maliny Kuchnia