Jak odróżnić czosnek niedźwiedzi od konwalii?
Czosnek niedźwiedzi, a raczej jego pozostałości, odkrywa się dzięki badaniom archeologicznym, na wielu stanowiskach badawczych. Archeolodzy ustalili, że roślinę tą stosowano już ponad 5 tysięcy lat temu, gdy ludzkość była jeszcze w epoce kamienia.
Poza stosowaniem go jako przyprawa do dań mięsnych ludzie wykorzystują go w ramach wielu kuracji leczniczych. Roślina ta jest jednak podobna do konwalii, która w przeciwieństwie do czosnku niedźwiedziego, jest trująca. Jak je odróżnić?
Czosnek niedźwiedzi a konwalia
Liście czosnku są szersze od liści konwalii, wyrastają również pojedynczo z łodygi i mają długie, wyraźne ogonki. Konwalia ma z kolei sztywniejszą strukturę i podobnie jak zimowit, wyrastają z łodygi podwójnie. Można je także rozpoznać po zapachu - konwalia nie pachnie jak czosnek.
Spożycie dużych ilości konwalii może doprowadzić do zatrucia, co objawia się problemami z sercem. Częste są zaburzenia rytmu serca oraz wymioty, dlatego trzeba zachować dużą ostrożność podczas zbiorów, gdyż ryzyko jest całkiem spore.
Właściwości czosnku niedźwiedziego
Duża zawartość związków siarki pozytywnie wpływa na układ odpornościowy oraz trawienny. Czosnek ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybowe, posiada spore ilości manganu, magnezu, adenozyny oraz olejków eterycznych. Roślina ta zmniejsza problemy z sercem.
Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł , w którym przekazujemy wieści o straszliwym odkryciu w popularnych przyprawach. W tym tekście zdradzamy najlepszy przepis na pyszne cebulowe kule faszerowane mięsem - idealna grillowa przekąska.
Czosnek poprawia krążenie krwi, chroni cholesterol przed zmianami chemicznymi, redukuje ilość wolnych rodników w organizmie człowieka, pomaga w chorobach reumatycznych, wysypkach skórnych, liszajach czy anemii, z uwagi na żelazo, którego posiada dużo.
Źródło: S847, Getty Images
Jak zbierać czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi rosnący dziko jest pod częściową ochroną, co zakazuje zbierania go bez pozwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeśli uda nam się zdobyć pozwolenie, można zbierać go jedynie na terenie 3 województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Na szczęście istnieje sposób, aby całkowicie legalnie móc się nim cieszyć. W sklepach ogrodniczych można kupić jego nasiona, które wystarczy posadzić w swoim ogródku. Co więcej, zapach olejków eterycznych odstrasza owady, co latem może być prawdziwym zbawieniem.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: haps.pl; twojogrodek.pl