Truskawki z Polski, czy z importu?
Canva.com / pixelshot

Jak odróżnić polskie truskawki od importowanych?

Bez wątpienia truskawki należą do grona owoców, które charakteryzują się niecodziennymi walorami smakowymi. Nie bez powodu tak chętnie sięgają po nie wielbiciele kulinariów. W sklepach już teraz można dostać truskawki. Polski produkt różni się od tego z importu.

Smakowite truskawki cieszą się sporą popularnością. Wszystko za sprawą ich smaku, który potrafi przyprawić o szybsze bicie serca. Pierwsze truskawki z polskich szklarni już są dostępne w sprzedaży. Wyróżniają się na tle tych importowanych.

Truskawki z rodzimych szklarni zagościły w supermarketach

Truskawki niejednokrotnie gościły na naszym portalu. Ostatnio wspominaliśmy o tym, że Lidl znacząco obniżył cenę tych owoców. Dziś skoncentrujemy naszą uwagę na różnicach, po których rozpoznamy, czy truskawki pochodzą z Polski.

Nie od dziś wiadomo, że warto wspierać naszą gospodarkę. Polscy plantatorzy owoców jagodowych wpadli na niecodzienny pomysł. Chcą zwiększyć świadomość konsumentów. Okazuje się, że mało kto zdaje sobie sprawę, że swojskie truskawki pojawiają się na sklepowych półkach już wiosną.

Akcja plantatorów nosi nazwę „Czas na polskie superowoce!”. Do projektu dołączyły między innymi Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki, Polskie Stowarzyszenie Plantatorów Porzeczek oraz Stowarzyszenie Plantatorów Borówki.

Jaki jest najlepszy sposób mrożenia pierogów?Jaki jest najlepszy sposób mrożenia pierogów?Czytaj dalej

Życzę, aby konsumenci nie mylili się w zakupie polskich owoców. Jako branża musimy podpowiadać jak odróżnić nasze lokalne owoce od importowanych — wyjaśnił Mariusz Chenczke, przytaczany na stronie akcji „Czas na polskie superowoce!”.

Warto zauważyć, że sezon na truskawki zaczyna się w Polsce już w kwietniu. Niedawno przedstawialiśmy przepis na fantastyczne ciasto z ich dodatkiem. Uwielbiane owoce nie są zarezerwowane wyłącznie do potraw deserowych. Znajdzie się na nie miejsce również w sałatkach i daniach rybnych.

Truskawki

(Pixabay / Pexels)

Czym różnią się polskie truskawki od importowanych?

Najprostszą metodą jest zwrócenie uwagi na informacje, które znalazły się na etykiecie. Właśnie tam znajdziemy nazwę kraju, w którym zostały zebrane truskawki. Nie bez znaczenia jest również odmiana. Przeważnie we wczesnym okresie natkniemy się na truskawki takie jak Alba, Polka i Senga Sengana. Później ich miejsce zastępują Perła, Malwina oraz Albion.

Wiele o owocach powie nam także ich wygląd. Polskie truskawki są drobniejsze, a ich kształt można określić jako nieregularny. Nie będą miały też połysku. Importowane truskawki często zawdzięczają go woskowaniu.

Truskawki pochodzące z Polski można poznać również po szypułkach. Znajduje się ona blisko owoców. W przypadku zagranicznych truskawek częściej jest ona wyraźnie od nich oddalona. Polskie truskawki częściej miewają zielone przebarwienia.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Na Temat; Sad24; Business Insider

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł