Jak odróżnić polskie pomidory od zagranicznych? Mamy cenne wskazówki
Pomidory można kupić przez cały rok. Warto jednak wiedzieć, jak odróżnić polskie pomidory od zagranicznych. Przedstawiamy cenne wskazówki, które pozwolą wam wybrać pomidory pełne smaku i aromatu. Z ich dodatkiem sałatka czy kanapka będą smakować obłędnie.
Pomidory należą do jednych z najpopularniejszych i najbardziej lubianych warzyw. Jemy je w różnej postaci, jednak najsmaczniejsze są świeże, jedzone na surowo. Co by jednak nie mówić, najsmaczniejsze są nasze krajowe pomidory dojrzewające na słońcu. Jak jednak odróżnić je od tych z importu?
Po czym poznać polskie pomidory?
Sztuka odróżniania pomidorów krajowych od zagranicznych nie jest łatwa, ale warto ją posiąść. Pierwsze, co może was naprowadzić na trop, to pora roku. W lutym raczej ciężko kupić nasze krajowe pomidory. Pierwsze pomidory szklarniowe pojawiają się pod koniec marca, natomiast gruntowe w lipcu.
Warto też zwrócić uwagę na wygląd owoców. Jeśli mają idealny, krągły kształt i są pokaźnych rozmiarów, macie raczej do czynienia z pomidorami z importu. Nasze są zwykle mniejsze, mniej regularne i nie tak idealne z wyglądu. Dobrym wyróżnikiem polskich pomidorów jest ich zapach. Zazwyczaj jest silniejszy, typowo warzywny. Zwłaszcza jeśli pochodzą z gruntu. Najlepiej jest wąchać pomidory przy szypułce, bo właśnie tam znajduje się najwięcej aromatu. Zagraniczne pomidory dojrzewają zwykle w czasie transportu, dlatego nie są tak aromatyczne, jak nasze. Mają też mniej intensywny kolor.
Co jeszcze wyróżnia polskie pomidory?
Polski pomidor jest bardziej mięsisty i smaczniejszy. Zawiera też więcej witamin, soli mineralnych i przeciwutleniaczy. Wynika to z faktu, że dojrzewa na krzakach, a nie w skrzynkach.
Niezależnie od tego, jakie pomidory uda ci się kupić, zwróć uwagę na to, by były zdrowe. Nie powinny mieć przebarwień, uszkodzeń czy śladów pleśni. Jeśli chcesz, by poleżały kilka dni, wybierz nieco twardsze i jaśniejsze owoce. W naszym serwisie znajdziesz też przepis na kiszone pomidory , a także na zupę pomidorową .
Źródło zdjęcia: canva/hatipoglu Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Prosty patent na pyszne domowe kabanosy. Lepsze niż ze sklepu
-
Którą stroną tłuczka najlepiej rozbijać mięso? Wyjaśniamy czym się różnią
-
Prosty sposób na jajka na miękko. Już zawsze ugotujesz je idealnie
Źródło: pomorska