Jak uratować przypalony sernik? Kluczowa jest jedna czynność
Dla fana ciast i słodkości prawdopodobnie nie ma nic gorszego niż przypalony sernik - cała praca idzie w końcu na marne. Na szczęście można spróbować go uratować, poprzez odcięcie przypalonych fragmentów. W taki sposób ciasto z powrotem stanie się pyszne, a jego wygląd można ukryć pod różnymi dekoracjami.
Istnieje duża szansa, że sernik jest pierwszym ciastem, o którym myśli większość Polaków w kontekście wszelakich świąt. Kultowy wypiek, rozpoznawalny dosłownie na całym świecie, zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu ludzi.
Dlatego tak wielką nieprzyjemnością jest odkrycie, że długo wyczekiwane ciasto uległo przypaleniu. Nie należy jednak w takiej sytuacji panikować, są bowiem metody na uratowanie go.
Na ratunek przypalonemu sernikowi
Scenariusz, w którym wyjmuje się z pieca blachę z przypalonym sernikiem, natychmiast wywołuje uczucie niepokoju wśród dużej części smakoszy, dlatego warto znać sposoby, aby sobie z nim poradzić.
Najłatwiejszym z nich jest po prostu odkrojenie przypalonych fragmentów ciasta. Ważne, aby zrobić to po całkowitym ostudzeniu i koniecznie ostrym nożem. Tępe narzędzie jeszcze bardziej zniszczy wypiek.
Ewentualne niedoskonałości można zakryć czekoladową polewą, świeżymi owocami czy jakimkolwiek słodkim kremem. Na bazie takiego sernika można nawet stworzyć zupełnie nowy deser.
Inne porady na najlepszy sernik
Podczas pieczenia łatwo stracić kontrolę nad temperaturą, przez co wierzch sernika zaczyna zbyt szybko przypiekać się. Jest to prosta droga do przypalenia i utraty sporej części ciasta.
Skutecznym rozwiązaniem jest, poza oczywiście zmniejszeniem mocy piekarnika, przykrycie powierzchni sernika folią aluminiową lub pergaminem do pieczenia. Taka bariera spowolni przypiekanie.
Aby deser nie kruszył się przy krojeniu, a także nabrał wyjątkowej wilgotności, nasącz go ponczem. Wystarczy nakłuć sernik wykałaczką i zalać go kilkoma łyżkami mocnej herbaty z alkoholem.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić najprostszy kremowy sernik. Ten tekst wyjawia, dlaczego do sernika warto wlać olej roślinny.
Źródło zdjęcia: canva/congerdesign, pixabay
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
-
Jak usmażyć mrożony filet z ryby, żeby wyszedł chrupiący i nie rozpadł się na patelni?
-
Delikatny, lekki i przepyszny krupnik z dodatkiem ryżu. W końcu pokochają go nawet dzieci
-
Pierogi leniwe lepsze niż włoskie gnocchi. Sekretem jest dodatek pysznego sera
Źródło: kobieta.interia.pl; styl.interia.pl