Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak usmażyć mrożony filet z ryby, żeby wyszedł chrupiący i nie rozpadł się na patelni?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 10.03.2022 01:00

Jak usmażyć mrożony filet z ryby, żeby wyszedł chrupiący i nie rozpadł się na patelni?

Jak smażyć mrożony filet z ryby?
canva/Eugene Yemelyanov

Wiecie, jak usmażyć mrożony filet z ryby, żeby wyszedł chrupiący i nie rozpadł się na patelni? To wcale nie jest trudne, trzeba tylko znać kilka żelaznych zasad. Ich przestrzeganie zapewni, że ryba wyjdzie smaczna i apetyczna, czyli dokładnie taka, na jaką każdy ma ochotę.

O tym, że ryby są bardzo zdrowe, słyszał już chyba każdy. Zawierają pełnowartościowe, łatwo przyswajalne białko, wiele witamin i soli mineralnych, a przede wszystkim cenne kwasy tłuszczowe. Ten skład sprawia, że ryby są zdrowsze niż mięso i drób. Dlatego powinniśmy je jeść przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Ryby możemy jeść na przekąskę, np. śledzie czy wędzoną makrelę. Jednak rybka na obiad, to jest to. W sklepach najłatwiej dostępne są ryby mrożone. Mrożenie jest bardzo dobrą metodą utrwalania żywności, jednak rozmrożona ryba, a zwłaszcza filet, w czasie smażenia potrafi spłatać figla. Jak uniknąć jego rozpadnięcia i odchodzenia panierki?

Jak usmażyć mrożony filet z ryby, żeby wyszedł chrupiący i nie rozpadł się na patelni?

Przede wszystkim nigdy nie smażymy ryby mrożonej. Wcześniej trzeba ją rozmrozić i to bardzo dokładnie. Najlepiej, by filety rozmarzały się powoli, wtedy będą miały właściwości najbardziej zbliżone do świeżej ryby. Dlatego o rozmrożeniu ryby na obiad najlepiej pomyśleć wieczorem. Trzeba ją wyjąć z zamrażarki, położyć na talerzu i wstawić na dolną półkę lodówki.

Gdy już dokładnie rozmrozicie rybę, połóżcie ją między warstwami papierowych ręczników i lekko dociśnijcie dłonią. W ten sposób wyciśniecie z ryby nadmiar wody, która zostanie wchłonięta przez papier. Dzięki temu nie będzie odpadania panierki i pryskania tłuszczu w czasie smażenia.

Tak przygotowane filety trzeba oprószyć przyprawami, np. solą i pieprzem, a potem warto je obtoczyć w mące. Mąką stworzy na powierzchni fileta warstwę zabezpieczającą przed przywieraniem do patelni i rozpadaniem się ryby.

Rybę kładziemy na sporą ilość dobrze rozgrzanego tłuszczu. Można też smażyć ją na głębokim tłuszczu, a wtedy usmaży się szybciej i równomiernie. Gdy temperatura tłuszczu będzie zbyt niska, ryba zacznie przywierać do patelni i się rozpadać. Jeśli chcecie, filety możecie też obtoczyć w trójwarstwowej panierce składającej się z mąki, jajka i tartej bułki. Będzie jednak bardziej kaloryczna.

Po zdjęciu ryby z patelni warto ją położyć na papierowych ręcznikach, które pochłoną nadmiar tłuszczu. Dzięki temu filety rybne nie dostarczą nam zbędnych kalorii, a przecież sięgamy po rybę, bo chcemy się zdrowo odżywiać.

O tym warto pamiętać

Szybkie rozmrażanie niekorzystnie wpływa na strukturę mięsa ryb. Nie zaleca się rozmrażania filetów rybnych, a nawet rybnych tuszek w mikrofali czy na kuchennym blacie. W pierwszym przypadku łatwo o przegrzanie fragmentów ryb, w wyniku czego robią się one suche. W drugim przypadku na powierzchni ryby może pojawić się szkodliwa mikroflora.

Jeśli ryba nie będzie całkowicie rozmrożona przed smażeniem, rozmrozi się w czasie smażenia. Niestety będzie to skutkowało wypływaniem z niej wody, a w rezultacie odpadnięciem panierki, pryskaniem tłuszczu i rozpadnięciem się fileta.

W naszym serwisie znajdziecie też przepis na orzechową panierkę do ryby, a także na rybę pieczoną z warzywami.

kostka rybna
kostka rybna

Źródło zdjęcia: canva/PicturePartners

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: pomysly-na, kasinkowe-gotowanie.blogspot

Zapraszamy na nasz Instagram