Smakosze.pl
Wiosenne grzyby w kuchni

pixabay/fjord77

Jak wykorzystać w kuchni wiosenne grzyby?

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Grzyby niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. W zimie musimy zadowolić się suszonymi lub zamrożonymi leśnymi specjałami. Okazuje się, że już teraz możemy natknąć się świeże grzyby. Jakie wiosenne frykasy skrywają się w lasach?

Smakowite grzyby zajmują szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią by je spałaszowali. Mało kto spodziewałby się, że grzyby można znaleźć nawet wczesną wiosną.

Wiosenne grzyby w naszych lasach

Nie da się ukryć, że grzyby często goszczą w daniach kuchni polskiej. Niedawno przedstawialiśmy przepis na zupę od Magdy Gessler. Dziś pod lupę weźmiemy grzyby, które zawitały do nas wraz z początkiem wiosny.

Grzyby mają wiele odmian i ich zbieraniem powinny zajmować się wyłącznie doświadczone osoby. Beata Bilska-Zaleska zna się na grzybach jak mało kto. W rozmowie z portalem Naszemiasto Szczecinek podzieliła się swoimi obserwacjami.

Okazuje się, że w polskich lasach można natknąć się na czarki szkarłatne oraz smardze. Pierwszy z gatunków charakteryzuje się kapeluszem, który wygląda trochę jak miseczka z czerwonym wnętrzem. Beata Bilska-Zaleska wyjaśniła, że są to pierwsze wiosenne jadalne grzyby. Czasami można je napotkać już w lutym.

(Wikipedia / Jordi Corbera / CC BY-SA 3.0)

Jak wykorzystać czarkę szkarłatną w kuchni?

Charakterystyczne grzyby cechują się niecodzienną konsystencją. Niektórzy porównują ją do rzodkiewki, ponieważ identycznie chrupie, w trakcie zajadania na surowo. Czarka szkarłatna dobrze smakuje z dodatkiem soli. 

Oczywiście grzyby możemy również ugotować. Wówczas czarka staje się sprężysta. Jej tekstura może zainteresować wielu smakoszy. Grzyby pokrojone w cienkie plastry warto dodać, chociażby do sałatek.

Smardze są wyjątkowym smakołykiem

Smardze także już można znaleźć podczas wyprawy do lasu. Jednak nie możemy ich stamtąd zabrać, ponieważ objęte są ochroną. Smardze możemy zbierać tylko na terenie ogródka lub działki. Tam również zdarza im się pojawiać.

Jeśli już znajdziemy te grzyby, wówczas warto zwrócić uwagę na ich wyjątkowy aromat, który przypomina trochę orzechy. Idealnie nadają się jako dodatek do sosów i zup. Niektórzy uważają smardze za jedne z najszlachetniejszych grzybów.

(Wikipedia / Andreas Kunze / CC BY-SA 3.0)

Gdzie szukać wiosennych grzybów?

Czarki szkarłatne możemy znaleźć w wilgotnych miejscach. Dobrze rosną w okolicach leśnych strumieni i potoków. Często rosną na butwiejącym drewnie, które zapewnia im odpowiednie warunki. Z pewnością warto udać się na spacer i sprawdzić, czy nie pojawiły się w pobliskim lesie.

Nie nastawiajmy się na ogromne zbiory, ponieważ sezon na grzyby jeszcze się nie rozpoczął. Na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Warto wiedzieć, które z grzybów są najzdrowsze. Niektóre z gatunków mogą wywołać spore zaskoczenie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Beszamel; Wikipedia; Naszemiasto Szczecinek

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Czym różni się dżem od konfitury?

Czytaj więcej >
Grzyby

Produkty

Skażone grzyby w Niemczech

Czytaj więcej >

Produkty

Nowy pomysł inicjatora zakazu handlu w niedzielę

Czytaj więcej >
śliwki

Produkty

Dlaczego warto jadać śliwki?

Czytaj więcej >
Jaja na blacie

Produkty

Co oznacza kolor skorupki jajka?

Czytaj więcej >
Kiszona kapusta w misce

Produkty

Jak przygotować kiszoną kapustę na zimę?

Czytaj więcej >