Jest tania i smaczna, ale czy zdrowa? Musisz to wiedzieć o wątróbce
Wątróbka należy do ulubionych podrobów. Jest nie tylko tania i łatwo dostępna, ale też bardzo smaczna. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy jej jedzenie wyjdzie nam na zdrowie. Warto też wiedzieć, jak często można ją spożywać.
Wątróbka obfituje w dobroczynne pierwiastki i witaminy
Pierwszą z zalet częstego spożywania wątróbki jest wysoka zawartość witamin z grupy B , a wśród nich także trudnodostępnej witaminy B12, którą osoby niespożywające mięsa muszą suplementować. Podroby te są też dobrym źródłem witaminy A, D oraz K.
Choć wątróbka smakiem nie wszystkich zachwyci, ilością żelaza czy cynku - które w wątróbce znajdziemy sporo - już tak. Zaledwie 100 g podrobów wystarczy, by w pełni pokryć dzienne zapotrzebowanie na żelazo u dorosłego mężczyzny. Ta sama ilość dostarczy nam też 30% dobowej dawki cynku.
Jak często można spożywać wątróbkę?
Choć wątróbka obfituje w cenne składniki odżywcze, nadmiar niektórych z nich może być równie niebezpieczny, co niedobory. Zawarta w podrobach witamina A serwowana w zbyt dużych ilościach może szkodzić zdrowiu.
Z tego względu eksperci do spraw żywienia zalecają ograniczenie spożywania wątróbki do 1-2 porcji w tygodniu. Nie powinno to być więcej niż 250 g wątróbki tygodniowo.
Jak podać wątróbkę?
Podroby charakteryzujące się dość gorzkim smakiem, który nie każdemu pasuje, można przyrządzić na patelni z dodatkiem cebulki i owoców np. jabłek czy gruszek. Niektórzy też wzbogacają w podroby pasztety mięsne podawane ze świeżym pieczywem.
Polecamy zapoznanie się z naszym poradnikiem dotyczącym przyrządzania wątróbki z patelni - pomoże wam przyrządzić miękkie i smakowite kawałki podrobów. Być może też zainteresuje was niesamowicie prosta receptura na aromatyczny pasztet z wątróbki indyczej .