Smakosze.pl
Czereśnie

hh5800, Getty Images Signature

Rekord cen czereśni na polskich targowiskach

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Ceny truskawek zaskakują wielu Polaków, którzy z błogą nieświadomością wyruszają na targowiska po raz pierwszy w tym roku. Tegoroczne czereśnie wywołują jednak jeszcze większy szok - za 1 kilogram trzeba zapłacić ponad 160 złotych. Rolnicy tłumaczą, że to efekt zimnej pogody.

Truskawki, podobnie jak wiele innych wczesnych warzyw i owoców, są w tym roku bardzo drogie, jednak ich ceny nie umywają się do czereśni. Praktycznie każdej wiosny trzeba zapłacić za nie dużo pieniędzy, lecz w tym roku sklepy przeszły same siebie. 

Produkty rolne, które pojawiają się w maju, zawsze są droższe od tych, które kupić można parę tygodni później. Ciężko jednak zaakceptować przymus wydawania ogromnych sum za zwykłe owoce, które uznawane są za bardzo ważny element diety.

Czereśnie po ponad 160 zł za kilogram

Do redakcji portalu "Dzień dobry TVN", jedna z czytelniczek zdecydowała się wysłać zdjęcie cen czereśni, które znalazła w podwrocławskim Wilkszynie. Na kadrze dobrze widoczna jest kwota 163,99 zł za kilogram owoców, która jest wynikiem słabych warunków pogodowych.

Początek maja rozpoczął się chłodem, deszczem, a w niektórych częściach Polski także przymrozkami i śniegiem. Plantatorzy, aby zabezpieczyć swoje rośliny i zbiory, musieli stosować najróżniejsze metody ochrony, co kosztowało duże pieniądze

Truskawki także w złej kondycji

Truskawki są w ilościach śladowych, sprzedają je 2-3 osoby w opakowaniach jednokilogramowych. Kosztują 30-34 zł za kilogram - powiedział dla businessinsider.com.pl ekspert rynku Maciej Kmera. Obecnie sprzedawane są już truskawki spod folii, czyli uprawiane w gruncie. 

Nasz portal pełen jest innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym przekazujemy wieści o nowym programie kulinarnym na Polsacie. W tym tekście  zdradzamy najlepszy przepis na banalnie prosty biszkopt.

W zeszłym roku sytuacja na rynku warzyw i owoców była zła z powodu ogromnej wilgoci, która nastąpiła po długim okresie suszy - to spowodowało pleśnienie upraw, gdyż rolnicy nie byli przygotowani do ochrony swoich roślin przed atakami grzybów czy pasożytów.

Źródło: fotokostic, Getty Images

Jakie są rokowania na przyszłość?

Obecnie za oknem panuje słoneczna i ciepła pogoda, co daje nadzieję na szybkie przyspieszenie dojrzewania truskawek, czereśni i innych owoców. Meteorolodzy zapowiadają deszcze, co także może przyczynić się do szybszego rozwoju roślin. 

Warto mieć jednak na uwadze, że w brzydką pogodę ludzie nie lubią chodzić na zakupy, dlatego sprzedaż owoców może się zmniejszyć. W takim przypadku ceny ponownie mogą podskoczyć do góry, gdyż sprzedawcy będą chcieli odrobić ewentualne straty.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: businessinsider.com.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >