Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kiedy powinno się solić rosół? Większość osób wciąż popełnia ten sam błąd
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 11.08.2024 09:15

Kiedy powinno się solić rosół? Większość osób wciąż popełnia ten sam błąd

rosół w garnku
Fot.

Niedzielny obiad bez rosołu? To niemożliwe, bo wszyscy uwielbiamy tę zupę tak bardzo, że nie wyobrażamy sobie bez niej tego dnia. Za jej smakiem stoją nie tylko użyte składniki, ale też przyprawy. Istotny jest nawet moment, kiedy solimy zupę, zależy od tego naprawdę wiele. Z artykułu dowiesz się, kiedy i ile solić i twój rosół wyjdzie doskonały za każdym razem. 

Rosół podstawą niedzielnego obiadu

Tradycyjna polska kuchnia bogata jest w zupy. Królem wszystkich jest oczywiście rosół. Nie ma się, co dziwić, bo jest doskonała pod każdym względem i dlatego jej smak trafia w gusta wszystkich Polaków.  

Nie dziwi również to, że zupa pojawia się u wielu co niedzielę. Za jej smak odpowiadają przede wszystkim przyprawy. Szczególnie ważne jest, to kiedy solimy rosół. Nawet doświadczone kucharki i kucharze popełniają błąd i robią to w niewłaściwym momencie. O tym, jak nie popełnić gafy, dowiesz się za chwilę. 

sól.jpg
Fot. Canva/igoriss
Weź czosnek i wrzuć na rozgrzany olej. W głowie się nie mieści, co z tego wyjdzie

Kiedy solimy rosół?

Od właściwej kolejności przyprawiania zależy to, czy rosół wyjdzie smaczny. Istotna jest przede wszystkim sól, która w tej zupie jest składnikiem niezbędnym. Niektórzy rosół solą przed zagotowaniem, a jeszcze inni w trakcie lub na końcu. Który moment jest odpowiedni?

Nie powinno robić się tego na początku, ponieważ wtedy sól zablokuje mięsne i warzywne aromaty, które powinny przedostać się do zupy. Okazuje się, że najlepszym momentem na dodanie soli jest koniec gotowania. Rosół posól na około 10 minut przed zakończeniem czego procesu. 

Pamiętaj także, że ważna jest odpowiednia ilość. Na garnek o pojemności 5-6 litrów należy wsypać 2 łyżeczki soli. Najlepiej jednak dodawać przyprawę niewielkimi partiami, aby uniknąć przesolenia.

A co z innymi przyprawami?

Wiesz już, kiedy dodać sól, a co z innymi przyprawami? Tymi niezbędnymi przyprawami są liście laurowe, ziele angielskie i pieprz w ziarnach. W ich wypadku ważny jest także moment dodania. 

Przyprawy należy wsypać do rosołu na początku gotowania. Wtedy nadadzą one zupy odpowiedniego aromatu, a przede wszystkim smaku. 

Stosuj powyższe wskazówki, a zupa wyjedzie doskonała za każdym razem. W dodatku przygotowana w ten sposób, na pewno będzie smakowała rodzinie i poproszą o dokładkę

Sprawdź także, co możesz przygotować z czosnku oraz poznaj przepis na doskonały obiad

ros ół.jpg
Fot. Canva/FoodieMedia