Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Klasyczna szarlotka w pełnej krasie, wybitny przepis na królową ciast
Agata Kaszuba
Agata Kaszuba 25.03.2022 22:52

Klasyczna szarlotka w pełnej krasie, wybitny przepis na królową ciast

Szarlotka
Canva.com - margouillatphotos

Szarlotka, jest często mylona z jabłecznikiem, jednak te dwa ciasta zasadniczo się różnią. To pierwsze jest przygotowywane na cieście kruchym lub półkruchym, a zamiast jabłek możemy również dodać inne owoce, takie jak morele lub gruszki. Drugie ciasto, może być pieczone na rożnym spodzie, zarówno z ciasta francuskiego, jak i drożdżowym bądź na biszkopcie, jednak jak sama nazwa wskazuje,do jego przygotowania musimy już użyć konkretnych owoców jakimi są właśnie jabłka.

Oba wypieki są dość podobne, a rozróżnienia nie ułatwia fakt, że najpopularniejszą odmiana szarlotki jest wersja z jabłkami. Różnica polega również na samym użyciu owoców. Szarlotka najlepiej czuje się w towarzystwie jabłek wcześniej przetworzonych – uprażonych lub w formie musu. Jabłecznik natomiast to idealny partner dla jabłek surowych, które poddawane są obróbce termicznej dopiero razem z ciastem w piekarniku.

A co z jabłkami?

Przygotowanie tego ciasta, to niełatwa sztuka, jednak efekt będzie wart każdej poświęconej mu minuty. Ważnym etapem jest wybór odpowiednich jabłek. Może problem wydaje się błahy, jednak gdy wejdziemy do marketu, możemy dostać bólu głowy od nadmiaru rodzajów, wielkości i kolorów owoców obecnych na stoiskach. Dlatego najlepiej udać się do lokalnego rolnika, który w sezonie ma najlepsze jakościowo owoce, pochodzące z zaufanego i ekologicznego źródła. Dobrych jabłek możemy również szukać w małych warzywniakach, które najczęściej korzystają ze sprawdzonych dostawców i dbają o wysoki poziom oferowanych produktów.

Wszystkie doświadczone panie domu zgodnie twierdzą, że najlepsze odmiany jabłek do pieczenia ciast, to te o lekkim kwaskowatym posmaku takie jak antonówka, szara renta lub papierówka. Owoce, jakie chowasz do swojego koszyka powinny być bez uszkodzeń, z ładną, napiętą skórką. Uważaj na te zbyt idealne i zbyt błyszczące – może to świadczyć o tym, że jabłko zostało zawoskowane, aby dłużej utrzymać świeżość i ładny kolor.

Tradycyjny przepis na szarlotkę

Oryginalną wersję deseru robi się z prażonymi jabłkami na kruchym cieście. Dzisiaj mamy dla Was przepis na pyszną, tradycyjną szarlotkę.

Oto lista potrzebnych składników:

Prażone jabłka:- 2 kg jabłek- pół szklanki wody- szklanka cukru-sok z jednej cytryny- cynamon-4 goździki

Ciasto:

- 4 szklanki mąki pszennej- ¾ kostki margaryny- 2/3 szklanki cukru- 1 cukier wanilinowy- 2 całe jajka- 2 żółtka- 2 łyżeczki proszku do pieczenia- 3 łyżki kwaśnej śmietany

Najpierw zabieramy się za przygotowanie kruchego ciasta. Margarynę drobno siekamy nożem, dodajemy do tego mąkę, proszek do pieczenia, cukier zwykły i wanilinowy oraz jajka, żółtka i śmietanę. Wszystko ugniatamy ręcznie na gładką masę. Postarajmy się zrobić to w miarę szybko i sprawnie, gdyż kruche ciasto nie przepada za ciepłem. Powinno bez problemu odchodzić od rąk, być gładkie, wręcz elastyczne. W razie kłopotów dodajemy trochę mąki i ponownie zagniatamy. Tak uszykowane ciasto, oplatamy folią spożywczą i wkładamy na około 40 minut do lodówki.

W tym czasie możemy zabrać się za prażone jabłka. Należy wszystkie owoce umyć, obrać ze skórki i usunąć nasiona. Oczyszczone jabłka pokrój w drobną kostkę. Wszystko wrzuć do garnka razem z cukrem i odrobiną wody. Dodaj cynamon i goździki. Owoce skrop sokiem z cytryny – zapobiegnie to ściemnieniu jabłek. Gotuj pod przykryciem, na małym ogniu przez około 20 minut. Mieszaj co jakiś czas, aby nic się nie przypaliło. Pozostaw do wystygnięcia.

W tym czasie nasze ciasto z lodówki powinno już być gotowe do użycia. Dzielimy je na dwie części. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i rozkładamy na nim kruchą masę. Pamiętaj o nakłuciu ciasta widelcem! Następnie sprawnie nakładamy prażone jabłka – najlepiej, aby były rozłożone w miarę równo. Ostatnim etapem, jest przykrycie wszystkiego, lekko rozwałkowaną, drugą częścią ciasta (również nakłuwamy widelcem).

Tak uszykowaną blachę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na około 45 minut. Jeszcze ciepłe ciasto posypujemy cukrem pudrem. Najlepiej smakuje podane z gałką lodów waniliowych i czekoladową polewą. Smacznego!