Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-07-09T163232.925

canva/dir

Masowe kontrole gastronomii w całym kraju

9 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Inspekcja Handlowa ruszyła z kontrolami. Sprawdzono blisko 60 lokali gastronomicznych w 13 województwach. W ponad połowie przybytków dopatrzono się nieprawidłowości. Niektórzy właściciele będą musieli stawić się przed sądem.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów donosi o kontrolach przeprowadzonych w lokalach gastronomicznych. Mowa między innymi o barach, pizzeriach, restauracjach, zajazdach, karczmach oraz stacjach paliw.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Restauracje i inne przybytki pod lupą kontrolerów

Mało kto spodziewałby się, że Inspekcja Handlowa ruszy z tego typu akcją kontrolną. Rezultaty działań inspektorów zostały opublikowane na rządowej stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Raport nie napawa optymizmem.

- W związku z rozpoczynającym się okresem turystycznym, Inspekcja Handlowa wzięła
pod lupę lokale gastronomiczne, szczególną uwagę zwracając na rzetelność obsługi
konsumentów oraz prawidłowość uwidaczniania cen towarów, potraw i napojów
- można wyczytać w raporcie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o ostrzeżeniach GIS-u. Tym razem Inspekcja Handlowa dopatrzyła się licznych nieprawidłowości w działaniu lokali gastronomicznych. Niestety dotyczy to ponad połowy kontrolowanych obiektów.

Ogórki w przepysznej odsłonie

Bajeczny przepis na ogórki „krokodylki”

CZYTAJ DALEJ

Inspekcja Handlowa odwiedziła 58 lokali w 13 województwach. Zapowiadane są również dalsze kontrole. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło braku cen. Problem ten napotkano w 60,6% lokali.

Na tym nie koniec uchybień. Okazuje się, że kontrolerzy niejednokrotnie stwierdzali, że restauratorzy używali niezalegalizowanych wag. W części lokalów nie znajdowało się także żadne ostrzeżenie o szkodliwości alkoholu. Problemy dotyczyły również składów dań.

Inspekcja Handlowa sprawdza lokale gastronomiczne

- Zdarzało się, że składniki przygotowanych dań różniły się od tych wymienionych w menu. Niekiedy konsumenci otrzymywali rachunek z doliczoną ceną opakowania, którego w ostateczności nie dostawali. W niektórych kontrolowanych miejscach przy sprzedawanych produktach nie było ceny lub nie określano ilości napojów i potraw, których dotyczy podana cena - wyjaśnił przytaczany przez portal Money Tomasz Chróstny, będący prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Finalnie inspektorzy nałożyli 14 mandatów karnych. Natomiast w 11 przypadków zdecydowano o postępowaniu administracyjnym. Warto nadmienić, że sześciu właścicieli lokalów będzie musiało stanąć przed sądem.

To dopiero początek akcji kontrolnej, a jej rezultaty już teraz nie wróżą niczego dobrego. Jednak niewykluczone, że lokale wezmą sobie do serca wymogi stawiane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W jednym z wcześniejszych artykułów informowaliśmy także o wycofaniu przez GIS produktu z salmonellą.

Lokale pod kontrolą

Lokale pod kontrolą

Canva / Albert_Karimov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: uokik.gov.pl; Money

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Ile zarabiają w gastronomii?

Restauracje

Ile można zarobić w gastronomii?

Czytaj więcej >

Restauracje

Zapadła decyzja ws. restauracji, która otworzyła się w trakcie lockdownu

Czytaj więcej >
Restauracje nie chcą ich sprzedawać

Restauracje

Kelnerzy nie chcą ich sprzedawać. Absurd w polskich restauracjach

Czytaj więcej >
Polacy w restauracji

Restauracje

Największe grzechy Polaków w restauracjach

Czytaj więcej >
Okropne zachowanie kelnera

Restauracje

Okrutne zachowania kelnera w restauracji

Czytaj więcej >
Nastolatek nie spodziewał się ataku

Restauracje

Nagły atak ptaka na jedzącego nastolatka

Czytaj więcej >