Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Może zabraknąć Coca-coli i Pepsi. Powód jest bardzo smutny
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 08.05.2023 12:13

Może zabraknąć Coca-coli i Pepsi. Powód jest bardzo smutny

nalewanie coli do szklanki
Canva / radebg

Czy czeka nad deficyt uwielbianych, gazowanych napojów? Już wkrótce koncerny takie, jak Coca-Cola i PepsiCo napotkać mogą na poważny problem. Istnieje możliwość, że na rynku zabraknie gumy arabskiej, która jest ważnym składnikiem ich wyrobów. Powodem jest narastający konflikt zbrojny w Sudanie.

Cola nie może być produkowana bez gumy arabskiej

Guma arabska to naturalny składnik, który jest używany do wytwarzania między innymi kosmetyków, słodyczy, a także napojów, w tym coli. Pozyskuje się ją z substancji zawartej w pniach i gałęziach drzew rosnących w Afryce. Większość z nich rośnie w regionie Sahelu, który przebiega właśnie przez Sudan. Niestety z uwagi na toczącą się wojnę domową w tym Państwie światowy handel gumą arabską jest poważnie zagrożony.

Przestała kupować wędzonego łososia. Jej sposób jest tańszy i lepszy

Co ma trwający konflikt w Sudanie do produkcji Coca-coli?

Rynek spożywczy zmaga się obecnie z brakami gumy arabskiej. Ponad 70% światowej podaży tego składnika pochodzi z Sudanu. Toczący się tam konflikt spowodował paraliż gospodarki i zakłócenia komunikacji na terenie kraju, co wpływa bezpośrednio na dostęp do cennego surowca. Dla gumy arabskiej istnieje bardzo niewiele zamienników, co dodatkowo utrudnia sytuację.

W zależności od tego, jak długo będzie trwał ten konflikt, mogą pojawić się konsekwencje dotyczące gotowych towarów – markowej żywności i napojów wytwarzanych przez powszechnie znanych producentów

-powiedział w rozmowie z Reuters Richard Finnegan, kierownik ds. zakupów w Kerry Group, która to firma dostarcza gumę arabską do większości gigantów branży spożywczej.

Zarówno Coca-Cola, jak i PepsiCo zaczęły gromadzić zapasy składnika. Jak wskazuje Finnegan, obecne rezerwy starczą jedynie na 5-6 miesięcy produkcji. Podobnego zdania jest Martijn Bergkamp z FOGA Gum, który ocenił, że będzie to od trzech do sześciu miesięcy.

Globalna produkcja gumy arabskiej wynosi około 120 tys. ton rocznie. Jej wartość to aż 1,1 miliarda dolarów. Kryzys humanitarny i konflikt zbrojny w Sudanie, który eskalował w połowie kwietnia tego roku spowodował, że dostępność gumy arabskiej na rynku gwałtownie spada. Może to spowodować utrudnioną dostępność produktów takich jak Coca-cola i Pepsi lub gwałtowny wzrost ich cen.

Czym jest guma arabska stosowana do produkcji coli?

Guma arabska to lepka, twardniejąca na powietrzu guma roślinna. Wytwarzana jest przez rośliny wyższe, glony oraz bakterie. W przemyśle spożywczym spotykamy ją pod symbolem E414. Stanowi popularny dodatek do żywności, zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej.

Guma arabska ma szereg zastosowań – przy produkcji żywności i napojów, w przemyśle farmaceutycznym oraz w kosmetyce. Stanowi niezastąpiony stabilizator emulsji, środek zagęszczający, środek wiążący oraz stabilizator piany. Ma szczególne znaczenie przy produkcji napojów takich, jak Coca-cola.

Przy produkcji napojów gazowanych guma arabska pozwala zachować odpowiednią konsystencję, a także smak i aromat wyrobu. Dodatkowo zapobiega krystalizacji cukru, a także gwarantuje odpowiednie łączenie się ze sobą składników. Z tych samych powodów jest niezastąpiona również przy produkcji słodyczy, zwłaszcza tych czekoladowych. Bez gumy arabskiej wiele gałęzi przemysłu spożywczego może napotkać na poważne problemy.

 Sprawdź, na ile swoją musztardę wycenia popularna sieć restauracji. Koszt zakupu fasoli niejedną osobę powali na kolana.

fabryka coli.png
Canva / DuxX

Źródło: eska, money