Czy trzeba obierać rabarbar? Sam odpowie ci na to pytanie
W sklepach i na bazarach można już kupić rabarbar. Wiele osób zastanawia się, czy trzeba go obierać przed użyciem. Jak się okazuje, odpowiedź nie jest jednoznaczna, a odpowie na nią samo warzywo. Spróbujcie podważyć tylko jego skórkę, a wszystko się wyjaśni.
Rabarbar - warzywo używane jak owoc
Choć rabarbar tak naprawdę jest warzywem, to ma zastosowanie podobne, jak większość owoców. Jest to zasługą jego kwaskowego, orzeźwiającego smaku, który doskonale przełamuje słodycz ciast i deserów. Stąd jego najczęstszym zastosowaniem jest dodatek do słodkich wypieków. Kiedyś często gotowało się z niego kompoty, ale można go też dodawać do mięs i robić z niego wytrawne sosy.
Zalej pierś z kurczaka uwielbianym produktem, a potem włóż do piekarnika. Oto danie jak z restauracjiObierać czy nie? - nie musisz się już zastanawiać
Sezon na rabarbar zaczyna się wczesną wiosną i trwa przez całe lato. Jednak rabarbar zbierany o tej porze roku, różni się od tego letniego. Przede wszystkim grubością skórki. Młode łodygi rabarbaru są delikatne i pokryte cienką skórką, z czasem skórka robi się twardsza. Najlepiej więc zbierać to warzywo mniej więcej do połowy czerwca, bo wtedy będzie najsmaczniejsze i nie będzie wymagało obierania.
Oczywiście, jeśli rabarbar rośnie dość intensywnie i jest zbierany na bieżąco, jego skórka będzie cienka i miękka nawet w środku lata. Po czym poznać starszy rabarbar z twardszą skórką? Przede wszystkim po wielkości i grubości. Jeśli łodygi są duże i okazałe, jest większe prawdopodobieństwo, że będą wymagały obierania.
Jeśli nie masz pewności, czy zakupiony rabarbar trzeba obrać ze skórki, zrób prosty test. Odkrój liście i zgrubiałe końcówki. Potem ostrzem noża podważ skórkę warzywa od grubszej strony. Jeśli będzie gruba i włóknista, należy ją usunąć, pociągając ją zdecydowanym ruchem. Jeśli skórka nie będzie schodziła grubym płatem, pozostaw ją na warzywie.
Jak przygotować rabarbar do użycia?
Młode łodygi rabarbaru wystarczy pozbawić liści i obsuszonych końcówek, a potem umyć. Liści rabarbaru nie należy jeść ze względu na bardzo wysoką zawartość kwasu szczawiowego. Starszy rabarbar po umyciu należy pozbawić skórki.
Oczyszczony rabarbar należy pokroić na nieduże kawałki i przeznaczyć na kompot albo dodać do ciast. Przed dodaniem do ciasta kruchego warto go poddusić, ponieważ ciasto to samo w sobie jest dość suche. Do ciasta drożdżowego, ucieranego czy sernika wrzuca się rabarbar surowy. Zmięknie w czasie pieczenia i pozostanie soczysty.
Sprawdź, jak przygotować rabarbar pod kruszonką, a także, jak zrobić ciastka francuskie z rabarbarem i jabłkiem.