Największy błąd podczas przygotowywania placków ziemniaczanych
Wydawać by się mogło, że każdy wie, jak przygotować placki ziemniaczane. Okazuje się jednak, że Polacy popełniają cały czas jeden błąd - odkładają je warstwowo po usmażeniu. Przez to placki miękną i tracą swoją chrupkość.
Placki ziemniaczane to wyjątkowo wdzięczne danie, które można podawać zarówno na słodko, jak i słono. Wszystko zależy od doboru dodatków, z jakimi się je podaje.
Niezależnie od tego, czy preferuje się je z cukrem, czy sosem grzybowym, ważna jest jedna rzecz - placki muszą być chrupiące na zewnątrz, a delikatne i wilgotne w środku. Wystarczy jednak jeden błąd, aby zniszczyć całą swoją pracę.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jak przechowywać placki ziemniaczane po usmażeniu?
Podstawą jest odłożenie ich w taki sposób, aby miały sporo przestrzeni pomiędzy sobą. Mimo to cały czas tysiące kucharzy w domach układa je warstwami na talerzu po usmażeniu.
W efekcie gorące placki parują i oddają swoją wilgoć do ułożonych wyżej poziomów, przez co wszystkie stają się namoknięte i niesmaczne. Dlatego należy pozostawić im miejsce "do oddychania".
Najwygodniejsze przygotowanie placków
Tradycjonaliści uważają, że miksowanie ziemniaków i cebuli w blenderze jest karygodne i negatywnie wpływa zarówno na smak, jak i konsystencje placków. Nie ma to znaczenia, jeśli preferuje się drobno starte kartofle w plackach.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Przeczytaj ten artykuł , w którym pokazujemy skarb, wzięty za ziemniaka. W tym tekście zdradzamy sposób na pyszne kluski śląski w ekspresowym tempie.
Placki na grubo startych ziemniakach trzeba jednak sporządzić ręcznie, ponieważ blender za bardzo je rozdrobni. Warto także zminimalizować użycie mąki, ponieważ zbyt dużo i placki wyjdą gumowate.
Które ziemniaki użyć?
Na rynku wyróżnia się trzy typu kulinarne ziemniaków, które różnią się zawartością skrobi. Do placków najlepiej nadają się kartofle typu C, które zawierają najwięcej skrobi.
Odmiany, które należą do tego typu to: Ibis, Tajfun, Bryza, Gustaw, oraz Gracja. Pasują one również do przygotowywania kopytek, puree czy klusek śląskich.
Źródło: canva/Ryzhkov, Getty Images
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: newsy.gotujmy.pl