Czy szczaw jest szkodliwy?
Szczaw przez niektórych uznawany jest nawet za chwast, który rośnie w rowach przy drodze - w jego wnętrzu skrywa się jednak wyjątkowo dużo wartości odżywczych, które pozytywnie wpływają na zdrowie wielu osób. Istnieją mimo wszystko ludzie, którzy jego smakiem nie mogą się cieszyć.
Szczawiany, czyli związki kwasu szczawiowego, które znajdują się w szczawiu, wiążą się z wapniem i tworzą nierozpuszczalną w wodzie substancje. Ta może odkładać się w nerkach pod postacią drobnych kamieni, które wywołują bardzo bolesną kamicę nerkową.
Szczaw to podstawa pysznej zupy
Przygotowanie zupy szczawiowej jest bardzo proste, trzeba jednak pamiętać o jednej zasadzie - jeśli dodaje się do niej ziemniaki, lepiej ugotować je oddzielnie. Kwas ze szczawiu może bowiem sprawić, że kartofle nie ugotują się i będą twarde. Warto dodać do zupy również śmietanę lub jogurt, aby zniwelować szkodliwe działanie szczawianu.
Szczaw jest cennym składnikiem diety głównie z powodu bardzo dużego poziomu witaminy C, którą zawiera. Ponadto można znaleźć w nim potas, żelazo i przeciwutleniacze, które walczą z wolnymi rodnikami. Sprawdza się także w leczeniu kaszlu i kataru, dlatego można podawać go w czasie przeziębienia czy grypy.
Na naszej stronie możesz znaleźć mnóstwo innych wiadomości, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy recepturę na inny ciekawy przepis czyli pastę z kiszonych ogórków. W tym tekście wskazujemy czy sos sojowy jest zdrowym zamiennikiem przyprawy maggi.
Źródło: arinahabich, Getty Images
Przepis na prostą zupę szczawiową
Składniki:
kilka dużych garści młodego, świeżego szczawiu
1 łyżeczka masła
1 l bulionu
gęsta kwaśna śmietana
1/2 łyżeczki mąki
sól i cukier
pieprz
4 jajka
pęczek szczypiorku
500 gramów ziemniaków
Zacznij od obrania i dokładnego umycia ziemniaków. Pokrój je w drobną kostkę, zalej wodą w garnku i postaw na średnim gazie. Gotuj je do miękkości. Szczaw opłucz pod bieżącą wodą i oddziel brzydkie, nienadające się do jedzenia pędy. Obetnij końce zdrowych pędów.
W docelowym garnku roztop masło. W międzyczasie posiekaj szczaw na cienkie paseczki. Wrzuć roślinę do masła i podsmażaj kilka minut. Następnie przykryj pokrywką i duś przez kolejne kilka minut na małym ogniu. Ugotuj jajka na twardo, uważając, aby ich nie przegotować - w innym wypadku pojawi się szara obwódka wokół żółtek.
Do szczawiu dodaj bulion, śmietanę, pieprz, sól, cukier, mąkę oraz ziemniaki. Zagotuj całość i poczekaj, aż zgęstnieje. Podawaj z posiekanym szczypiorkiem i jajkami przeciętymi na pół. Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kuchnia.wp.pl; spirulina.pl