Smakosze.pl
Restauracja

pixabay.com/congerdesign

Nie żyje znany brytyjski kucharz

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jeden z najbardziej znanych kucharzy Wysp Brytyjskich zmarł w wieku 85 lat. Był pierwszym szefem kuchni w Szkocji, który zdobył gwiazdkę Michelin. Jego kuchnia łączyła klasyczną francuską sztukę kulinarną, z regionalnymi szkockimi produktami najlepszej jakości.

Bycie kucharzem w restauracji nie jest prostym zadaniem - taka praca wymaga mnóstwa poświęconego czasu, ogromnego fizycznego zmęczenia, a ciągły stres może wypalić nawet najlepszego specjalistę. Mimo to, osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie jest marzeniem niejednego młodego człowieka. 

Przed wieloma laty David Wilson porzucił kierownicze stanowisko w dużej firmie i podjął pracę w restauracji, w której zarabiał jedynie połowę starej pensji. Po 5 latach, w 1972 roku, przejął The Peat Inn, lokal, który po latach stał się podwalinami jego sukcesu.

Kucharz David Wilson zmarł w wieku 85 lat

Od 1972 roku wraz ze swoją żoną David włożył całe swoje oszczędności w renowacje lokalu. Gdy otworzył odnowioną restaurację, szybko zaczął zdobywać kolejne nagrody, w tym tytuł jednego z trzech brytyjskich laureatów szefów kuchni przez British Academy of Gastronomes. 

Menu lokalu było, jak na tamte czasy, szokującym wyborem. Wilson postanowił bowiem, że prezentować będzie tradycyjne szkockie produkty i dania w sposób, którego nie powstydziliby się szefowie kuchni rodem z francuskich szkół gastronomicznych. W taki sposób powstała fuzja klasyki kulinarnej Szkocji, podanej w najbardziej elegancki francuski sposób. 

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy dlaczego warto pić herbatę z czosnku i jabłka. W tym tekście  zdradzamy najlepszą recepturę na pysznego żółciaka siarkowego - grzyba, który dla wielu jest zwykłą hubą rosnącą na drzewie. 

W Szkocji, kiedy chodziliśmy do restauracji, gdy się spotykaliśmy, jedzenie było fatalne. Podawano nam takie jedzenie, jakie można przyrządzić z łatwością w domu. Niektóre z dań były naprawdę szokujące i zawsze myśleliśmy, że jako amatorzy poradzimy sobie lepiej - wspomina żona Davida, Patricia Wilson. 

Źródło: RazoomGames, Getty Images Pro

W 1986 wygrał gwiazdkę Michelin

Jego niecodzienne podejście do gotowania opłaciło się i w 1986 roku zdobył gwiazdkę Michelin. Co ciekawe, geneza przyznawania Gwiazdek jest wyjątkowa i mało kto zna prawdę. Okazuje się wszak, że z początku francuski przewodnik chciał w ten sposób zachęcić, na początku XX w., kierowców do podróżowania.

Gwiazdki przyznaje się na podstawie oceny jakości oferowanych dań, ich smaku, sposobu podania, stylu kuchni, stosunku jakości do ceny oraz stałości poziomu kuchni lokalu. Jedna gwiazda to bardzo dobra restauracja, dwie to rewelacyjna kuchnia, a trzy oznaczają kuchnię wyjątkową. 

W Polsce jedynie dwa lokale mają do tej pory gwiazdki. Są nimi Atelier Amaro, które gwiazdkę dostało w 2013 roku i warszawska restauracja Senses - ta wyróżniona została w 2016 roku.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: thecourier.co.uk; money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Magda Gessler zniszczyła telefon

Show-biznes od kuchni

Awantura podczas nagrywania "Kuchennych rewolucji"

Czytaj więcej >
Uwielbiany kucharz zmarł

Show-biznes od kuchni

Ukochany kucharz nie żyje, bardzo przykre wieści

Czytaj więcej >

Show-biznes od kuchni

Kim są synowie Roberta Makłowicza?

Czytaj więcej >
Justyna Żyła zdradziła kim jest jej mama

Show-biznes od kuchni

Kulinarne tradycje w rodzinie Justyny Żyły

Czytaj więcej >

Show-biznes od kuchni

Mateusz Gessler martwi się o przyszłość swoich restauracji

Czytaj więcej >
Księżniczka Charlotte zdradziła co lubi jadać

Show-biznes od kuchni

Ulubione jedzenie księżniczki Charlotte

Czytaj więcej >