Smakosze.pl
Czosnek jest bardzo zdrowy

Canva.com / piyaset

Zalety jedzenia trzech ząbków czosnku dziennie

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Czosnek gości w wielu potrawach. Charakteryzuje się on niepowtarzalnymi walorami smakowymi i wyjątkowym aromatem. Okazuje się, że jedzenie trzech ząbków czosnku dziennie może w znacznym stopniu wpłynąć na nasze zdrowie. Efekty widać już po dobie.

Nie da się ukryć, że czosnek odgrywa niezwykle istotną rolę w kulinariach. Niektórzy nie wyobrażają sobie swojskich dań bez jego dodatku. Mało kto spodziewałby się, że wystarczą zaledwie trzy ząbki dziennie, by wspomóc swój organizm.

Czosnek w trosce o zdrowie

Bez wątpienia czosnek można uznać za jeden z najzdrowszych dodatków do potraw. Niedawno przedstawialiśmy przepis na przekąskę na bazie tej wyjątkowej rośliny. Dziś skupimy się na sposobie, dzięki któremu trzy ząbki czosnku dziennie pomogą nam zadbać o nasze zdrowie.

Czosnek sam w sobie jest bardzo wartościową rośliną, w której wnętrzu ukryte są cenne składniki odżywcze. Zalicza się do nich witaminy grupy B, witaminę C oraz prowitaminę A. Nie można zapomnieć również o minerałach. Jednak czosnek skrywa coś o wiele bardziej godnego uwagi.

Czosnek jest źródłem olejków eterycznych, siarczków oraz allicyny. Ostatnia z wymienionych substancji uznawana jest za naturalny antybiotyk. Najlepiej sprawdza się pieczony czosnek. Wystarczą zaledwie trzy ząbki.

Trzy pieczone ząbku czosnku znakomicie sprawdzają się w roli codziennego wsparcia organizmu. Warto wiedzieć, jak w przeciągu doby oddziałują na nasze zdrowie. Zalety mogą przyprawić o zawrót głowy.

(Canva / Matthew Gibson)

Jak trzy ząbki czosnku działają na nasz organizm?

W trakcie pierwszej godziny czosnek jest po prostu trawiony. Jednak już po 2 godzinach zaczyna wykazywać właściwości przeciwnowotworowe. Dzieje się tak, ponieważ niweluje wolne rodniki. Kiedy miną 4 godziny od zjedzenia czosnku, wówczas przyśpiesza on metabolizm. Tym samym spożywanie trzech pieczonych ząbków pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów.

Po 6 godzinach czosnek rozprawia się z bakteriami. W tym samym czasie roślina zaczyna działać jako przeciwutleniacz. Wystarczy doba od zjedzenia czosnku, by poczuć jego właściwości. Zalicza się do nich między innymi zmniejszenie poziomu zmęczenia i poprawienie kondycji.

Warto zauważyć, że czosnek w ciągu doby potrafi obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Oprócz tego roślina wzmacnia kości i zapobiega absorpcji metali ciężkich. Nie można zapomnieć również o tym, że czosnek chroni przed chorobami układu krążenia.

Już wcześniej wspominaliśmy o tym, że pieczony czosnek można wykorzystać w przepysznym sosie. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć go w innych specjałach. Oczywiście musimy pamiętać, że wszelkie drastyczne zmiany w jadłospisie najlepiej skonsultować ze specjalistą. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Poradnik Zdrowie; Webniusy

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Plastikowe opakowania

Produkty

Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania

Czytaj więcej >
1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto skusić się na flądrę bałtycką?

Czytaj więcej >
Kobieta pracująca na zbiorze truskawek

Produkty

Podwyżki płac dla zbierających truskawki

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >