Czy można jeść ogórki kiszone z białym nalotem?
Ogórki kiszone przygotowane w domowych warunkach zawsze smakują najlepiej - wiemy w końcu, co do nich dodaliśmy, a proces fermentacji jest przez nas doglądany osobiście. Nie każdy jednak robi je samodzielnie, więc mnóstwo ludzi kupuje gotowe ogórki ze sklepu.
Niestety zdarza się czasem, że w sklepowej beczce z ogórkami widać białawy nalot na skórce ogórków. Czy taki produkt nadaje się do spożycia? Według ekspertów, którzy kiszą żywność od dekad, biała substancja na ogórkach jest wręcz wskazanym widokiem.
Ogórki kiszone mają biały nalot - co on oznacza?
Karolina, jedna z internautek należąca do grupy "Co jedzą polscy weganie" na Facebooku , zauważyła, że na kiszonych przez nią ogórkach znajduje się biały nalot, a podczas otwierania słoika usłyszała głośne syczenie. Co więcej, woda z ogórków okazała się gazowana.
Nie wiedząc, czy taka charakterystyka kiszeniaków jest zdrowa, natychmiast zapytała się innych internautów o poradę - czy owe ogórki są w ogóle jadalne? Okazuje się, że Karolina zupełnie niepotrzebnie się stresowała, ponieważ jej przetwór jest w zupełnie dobrej kondycji.
Biały nalot na ogórkach jest florą bakterii kwasu mlekowego, które odpowiadają za fermentację kiszonek. Ich obecność jest więc wskazana, aby proces kiszenia przebiegał pomyślnie - zakwaszenie jest konieczne, by ogórki nie zepsuły się, lub nie zainfekowały niewskazanymi patogenami.
Jak czytamy na portalu zywienie.medonet.pl, bakterie kwasu mlekowego regulują skład mikroflory jelitowej i co za tym idzie, poprawiają trawienie oraz ułatwiają wydalenie toksyn z organizmu. Mają one również korzystny wpływ na układ odpornościowy.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym wyjawiamy dlaczego warto zjeść łyżkę miodu przed snem. W tym tekście z kolei prezentujemy najlepszy sposób na mizerię, która posmakuje każdemu, nawet najbardziej wybrednemu smakoszowi.
Reakcja użytkowników portalu Facebook była jednoznaczna
Życzliwi internauci szybko odpowiedzieli Karolinie, że nie ma powodu do zmartwień. Zepsute ogórki mają nieprzyjemny zapach, a w dotyku rozpadają się. Jeśli jej ogórki mają ładny zapach, a z wody ulatuje gaz - to znak, że bakterie kwasu mlekowego żyją i mają się bardzo dobrze.
Jeśli zauważysz na powierzchni słoika z ogórkami biały kożuch, pod żadnym pozorem nie pomyl go z białym nalotem. Kożuch jest bowiem pleśnią, której spożycie może grozić poważnym zatruciem pokarmowym. Takie ogórki szybko wyrzuć, aby nikt nie popełnił błędu i nie pomylił ich z dobrą kiszonką.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: zywienie.medonet.pl; facebook.com/Co jedzą polscy weganie