Smakosze.pl
Pączki Kamila Kosowskiego

KucherAV, Getty Images Pro; ARTUR BARBAROWSKI/East News

Pączki od Kamila Kosowskiego

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kamil Kosowski jest jednym z najbardziej znanych piłkarzy w Polsce - grał w polskiej reprezentacji, a także Górniku Zabrze czy Wiśle Kraków. Od trzech lat piłkarz prowadzi Naszą Pączkarnie, w której serwowane są pączki w najróż

Kamil Kosowski swoją karierę rozpoczął w 1986 roku w KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i na przestrzeni lat dał się poznać jako doskonały pomocnik. W wolnych chwilach uwielbia łowić ryby, dlatego jego hobby to wędkarstwo. Mimo ogromnej sportowej kariery, po jej zakończeniu zdecydował się otworzyć pączkarnie.

Od kwietnia 2018 roku można odwiedzać Kosowskiego w jego lokalu w Bielsku-Białej przy ul. 11 Listopada, gdzie serwuje przepyszne pączki przygotowywane przez niego, jego żonę oraz innych współpracowników. Skąd pojawił się w jego pomysł na otworzenie takiego biznesu?

Pączkarnia Kamila Kosowskiego prężnie się rozwija

W rozmowie z portalem dziennikzachodni.pl Kosowski zdradza, że idea pojawiła się nagle. Jego dobry znajomy sam otworzył taki lokal i zapoznał go z właścicielem marki Nasza Pączkarnia, Tomaszem Ilnickim. W krótkim czasie całość była dogadana i Kosowski rozpoczął ciężką cukierniczą pracę.

W niedawno przeprowadzonej rozmowie na kanale Świat Sportu na YouTube, Kosowski wyjawił, że obecnie prowadzi już dwa punkty - drugi lokal znajduje się w wejściu do tunelu Dworca od placu Andrzeja w Katowicach. Jakich smakołyków można spróbować w sklepie Kosowskiego? 

Ulubiony smak piłkarza to Rafaello

Trzeba przyznać, że wybór smaków pączków w Naszej Pączkarni jest ogromny. Dla klientów dostępne są, chociażby pączki z serem i wiśnią, śliwką, krówką, kiwi czy brzoskwiniami. Kosowski przyznaje się, że jego ulubione pączki wypełnione są kremem o smaku Rafaello. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, ile zarabiają kucharze pracujący dla Magdy Gessler. W tym tekście z kolei prezentujemy najniebezpieczniejszy ser świata, który, według niektórych ludzi, może wywoływać groźne choroby. 

Okazuje się jednak, że za ilość pozycji w menu nie odpowiadają jedynie właściciele punktu. Na profilu dostępnym w portalu Facebook internauci mogli w 2018 roku dawać swoje propozycje nadzień i każde z nich z pewnością zostało rozpatrzone przez pracowników. 

Ile czasu zajęła byłemu sportowcy nauka smażenia pączków?

Mogłoby się wydawać, że właściciel lokalu z pączkami wcale nie musi wiedzieć, jak smaży się wspaniałe słodkości, w końcu pracownicy mają wykształcenie kierunkowe. Kosowski w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim powiedział, że samodzielnie jest w stanie zrobić pączka od zupełnych podstaw, aż do przybrania lukrem lub innymi dodatkami.

Właściciel twierdzi także, że chce, aby jego pracownicy mogli na niego liczyć, dlatego tak ważna jest jego wiedza w procesie produkcyjnym. Ja osobiście jestem szczęśliwy, patrząc na ludzi, którzy przychodzą do nas, kupują pączki i są zadowoleni, bo pączki bardzo im smakują - mówił Kosowski dla portalu dziennikzachodni.pl

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: youtube.com/ Świat Sportu; dziennikzachodni.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Restauracje

Staruszek zapłacił krocie za obiad z rodziną

Czytaj więcej >

Restauracje

Nieprzyjemny incydent w McDonald's

Czytaj więcej >

Restauracje

Niesamowity pomysł restauracji na Kaszubach

Czytaj więcej >
Pizza nad morzem kosztuje krocie

Restauracje

Horrendalne ceny za pizzę nad morzem

Czytaj więcej >

Restauracje

Już za moment Polacy pożegnają kłopotliwe obostrzenie

Czytaj więcej >
Gofry warte małą fortunę

Restauracje

Najdroższy gofr nad Bałtykiem

Czytaj więcej >