Smakosze.pl
Plastikowe opakowania

DorotaM, Getty Images

Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Plastikowe opakowania znikną już niedługo ze sklepowych półek w całej Unii Europejskiej. Od pierwszego lipca, wedle dyrektywy Single Use Plastic, zakazane będzie wprowadzanie na rynek przedmiotów jednorazowego użytku z plastiku - słomek, kubków czy sztućców. W Polsce wdrożenie nowych zasad może potrwać nieco dłużej, gdyż nie mamy odpowiednich przepisów.

Plastikowe opakowania kupujemy praktycznie na okrągło, szczególnie w czasie wakacji. Wtedy często organizujemy ogniska, grille i imprezy, a jednorazowe kubki i talerze są wygodne, w końcu wystarczy je wyrzucić.

Niestety plastikowe produkty w znacznym stopniu wpływają negatywnie na środowisko. Szczególnie cierpią przez niego stworzenia wodne, a także dzieci, które są wyjątkowo podatne na szkodliwe właściwości mikro plastiku, obecnego w jedzeniu czy wodzie.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej

Plastik będzie zakazany w całej Unii

Dyrektywa plastikowa odnosi się do 10 produktów, takich jak opakowania, sztućce czy słomki - jeśli są one wykonane z tego tworzywa, od pierwszego lipca nie będzie możliwości wprowadzania ich na rynek. Jak załatany zostanie ich brak?

Rzeczy zrobione z plastiku są 15, a nawet 20 razy tańsze, niż ich ekologiczne odpowiedniki. Mimo wszystko koszty środowiskowe oraz zdrowotne, jakie ponosi każdy człowiek, są o wiele wyższe i bardziej destrukcyjne.

Ogórki małosolne i kwestia soli

Ile soli dodać do ogórków małosolnych ?

CZYTAJ DALEJ

Zamiast plastiku planuje się używanie drewna, bambusa, otrębów pszennych, makulatury i wielu innych organicznych zamienników, które łatwo degradują się, nie zanieczyszczając całego okolicznego ekosystemu.

W Polsce nie ma obecnie przepisów pozwalających na wprowadzenie dyrektywy od razu. W tym celu należy stworzyć nowe ustawy, które umożliwią dyrektywie możliwość kontrolowania rynku produktów plastikowych. Dlatego bardzo mało prawdopodobne jest, że nakaz Unii będzie obowiązywał u nas od 1 lipca.

Plany na przyszłość

Kolejne kroki dyrektywy zakładają, że do końca 2023 roku wszystkie opakowania z plastiku będą musiały być wykonane przynajmniej w 25 proc. z materiałów odzyskanych. Od 2025 roku mają zostać z kolei zakazane plastikowe butelki z nakrętkami luzem.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule ostrzegamy przed niebezpieczeństwem, które grozi każdemu z nas podczas jedzenia potraw z grilla. Ten tekst poświęcony został niezwykłemu omletowi Roberta Makłowicza, który dodaje do niego świeże grzyby.

- Ten typ produktów single-use plastic, czy to kosmetycznych, czy do spożywania posiłków, nie jest nam niezbędny, możemy je spokojnie zastąpić innymi materiałami. Do tego wszystkiego musimy się przyzwyczajać, tak jak przyzwyczailiśmy się do mniejszego zapotrzebowania na foliówki [...] - tłumaczy dr inż. Krystian Szczepański dla mojafirma.infor.pl.

Jak twierdzi WWF, organizacja walcząca o powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi, selektywna zbiórka plastiku nie pomaga w ograniczeniu jego ilości. Komisja Europejska mówi, że 70 proc. odpadków morskich stanowią właśnie jednorazowe produkty z plastiku.

Projekt bez tytułu (25)

Plastikowe produkty jednorazowego użytku

Źródło: MarekUsz, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: money.pl; mojafirma.infor.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >
 Kurkuma jest bardzo zdrowa

Produkty

Dlaczego warto regularnie jadać kurkumę?

Czytaj więcej >