Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania
Plastikowe opakowania znikną już niedługo ze sklepowych półek w całej Unii Europejskiej. Od pierwszego lipca, wedle dyrektywy Single Use Plastic, zakazane będzie wprowadzanie na rynek przedmiotów jednorazowego użytku z plastiku - słomek, kubków czy sztućców. W Polsce wdrożenie nowych zasad może potrwać nieco dłużej, gdyż nie mamy odpowiednich przepisów.
Plastikowe opakowania kupujemy praktycznie na okrągło, szczególnie w czasie wakacji. Wtedy często organizujemy ogniska, grille i imprezy, a jednorazowe kubki i talerze są wygodne, w końcu wystarczy je wyrzucić.
Niestety plastikowe produkty w znacznym stopniu wpływają negatywnie na środowisko. Szczególnie cierpią przez niego stworzenia wodne, a także dzieci, które są wyjątkowo podatne na szkodliwe właściwości mikro plastiku, obecnego w jedzeniu czy wodzie.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej
Plastik będzie zakazany w całej Unii
Dyrektywa plastikowa odnosi się do 10 produktów, takich jak opakowania, sztućce czy słomki - jeśli są one wykonane z tego tworzywa, od pierwszego lipca nie będzie możliwości wprowadzania ich na rynek. Jak załatany zostanie ich brak?
Rzeczy zrobione z plastiku są 15, a nawet 20 razy tańsze, niż ich ekologiczne odpowiedniki. Mimo wszystko koszty środowiskowe oraz zdrowotne, jakie ponosi każdy człowiek, są o wiele wyższe i bardziej destrukcyjne.
Zamiast plastiku planuje się używanie drewna, bambusa, otrębów pszennych, makulatury i wielu innych organicznych zamienników, które łatwo degradują się, nie zanieczyszczając całego okolicznego ekosystemu.
W Polsce nie ma obecnie przepisów pozwalających na wprowadzenie dyrektywy od razu. W tym celu należy stworzyć nowe ustawy, które umożliwią dyrektywie możliwość kontrolowania rynku produktów plastikowych. Dlatego bardzo mało prawdopodobne jest, że nakaz Unii będzie obowiązywał u nas od 1 lipca.
Plany na przyszłość
Kolejne kroki dyrektywy zakładają, że do końca 2023 roku wszystkie opakowania z plastiku będą musiały być wykonane przynajmniej w 25 proc. z materiałów odzyskanych. Od 2025 roku mają zostać z kolei zakazane plastikowe butelki z nakrętkami luzem.
Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule ostrzegamy przed niebezpieczeństwem, które grozi każdemu z nas podczas jedzenia potraw z grilla. Ten tekst poświęcony został niezwykłemu omletowi Roberta Makłowicza, który dodaje do niego świeże grzyby.
- Ten typ produktów single-use plastic, czy to kosmetycznych, czy do spożywania posiłków, nie jest nam niezbędny, możemy je spokojnie zastąpić innymi materiałami. Do tego wszystkiego musimy się przyzwyczajać, tak jak przyzwyczailiśmy się do mniejszego zapotrzebowania na foliówki [...] - tłumaczy dr inż. Krystian Szczepański dla mojafirma.infor.pl.
Jak twierdzi WWF, organizacja walcząca o powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi, selektywna zbiórka plastiku nie pomaga w ograniczeniu jego ilości. Komisja Europejska mówi, że 70 proc. odpadków morskich stanowią właśnie jednorazowe produkty z plastiku.
Źródło: MarekUsz, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: money.pl; mojafirma.infor.pl