Polacy o niej trochę zapomnieli, a to bomba witaminowa. Idealna na wiosnę
Kiełki na dobre zadomowiły się w naszym jadłospisie jakieś dwie dekady temu. Zanim jednak nastała moda na młode pędy lucerny, słonecznika czy rzodkiewki, była ona. Niepozorna, tradycyjna, ale niezastąpiona we wiosennej kuchni.
Rzeżucha – tradycyjne kiełki
Kiełków jadamy z pewnością coraz więcej, a ich obecność na półkach sklepów nie jest niczym zadziwiającym. Dlatego aż dziwne, że rzeżucha , która przez lata była bodaj jedynym, co w tej funkcji występowało w naszych kuchniach, pojawia się w nich coraz rzadziej.
Szkoda tej straty, bo rzeżucha to niezwykle wszechstronny produkt, którego dobrodziejstwa wykraczają poza smak i właściwości. Jest na przykład świetną dekoracją. Ponieważ jej czas przypada tradycyjnie na okres świąteczny, domową uprawę rzeżuchy można powiązać z domowymi dekoracjami świątecznymi, ozdabianiem wielkanocnego stołu , a nawet święconki.
Uprawa na parapecie
Za takim użyciem przemawia między innymi to, jak niezwykle łatwa rzeżucha jest w uprawie. Wystarczy kupić torebkę nasion , które powinny być dostępne w każdym większym sklepie, i przez noc namoczyć je w odstanej wodzie.
Ziarenka wchłoną wodę i pokryją się nieco galaretowatą masą. Wtedy przekładamy je na podłoże. Może w tej roli posłużyć nawet zwykła wata. Dobrą metodą jest w głębokim talerzu do zupy ułożyć do góry dnem mniejszy płaski talerzyk i pokryć go zmoczoną watą. Na takie podłoże wykładamy gęsto namoczone ziarenka rzeżuchy i regularnie podlewamy. Już po kilku dniach powinniśmy zobaczyć pierwsze listki , a po kolejnych kilku będziemy już mieli prawdziwy trawnik z rzeżuchy. To wielka frajda zwłaszcza dla dzieci.
Właściwości odżywcze rzeżuchy
Jednak rzeżucha to nie tylko ozdoba, lecz także zawodnik wagi ciężkiej, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Zawiera witaminy A, B, C i K oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Zaopatruje organizm w żelazo, wapń, fosfor i magnez. Reguluje poziom cukru w organizmie i wzmacnia odporność , co jest szczególnie ważne w okresie wiosennym.
Warto też pamiętać, że rzeżucha działa moczopędnie, wspomagając pracę nerek i oczyszczając drogi moczowe. Wzmacnia też pracę wątroby i pomaga w detoksykacji. Polecana jest palaczom, którym całkiem skutecznie „sprząta” organizm ze skutków korzystania z używki.
Warto więc wziąć ją pod uwagę przy przyprawianiu twarogu albo wyciskaniu domowych soków dietetycznych . Albo po prostu postawić ją na – świąteczny lub codzienny – stół i pozwolić każdemu skubnąć małą garstkę przy posiłku.
Wypróbuj przepisy na mięsne galaretki w kształcie jajek i bułeczki gyros .