Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Mieszam dwa składniki i wrzucam do wrzątku. Ostatnio to moje ulubione kluski
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 20.02.2024 19:10

Mieszam dwa składniki i wrzucam do wrzątku. Ostatnio to moje ulubione kluski

lane kluski
fot. youtube.com/@kuchniamarzenki5443

To najzwyklejszy, a jednocześnie niezwykły dodatek do zupy. Dla jednych to wariant bezpieczeństwa na wypadek braku makaronu, dla innych – ulubiony składnik, po którego dokładki wracają bez przerwy. Przeważnie nazywamy go lanymi kluskami.

Lane kluski czy lane ciasto

Na Śląsku, gdzie słowo „kluski” zarezerwowane jest dla szczególnej potrawy, ten dodatek nazywa się lanym ciastem. W polskiej tradycji zaś są to przeważnie lane kluski, czasem – kluski kładzione. Niezależnie od nazwy, to doskonały dodatek, który sprawdza się świetnie zwłaszcza do rosołu.

Lane kluski to jajeczne ciasto. Swoją nazwę zawdzięczają sposobowi przygotowywania. Wyrabiamy ciasto jajeczne, a następnie wylewamy lub „kładziemy” je do wrzącej wody. Kiedy wypłyną, są gotowe. A ciasto przygotowuje się niemal samo – wystarczy wymieszać z wodą dwa składniki.

składniki na lane kluski
fot. youtube.com/@kuchniamarzenki5443
Tak wyczyścisz piekarnik w kilka minut bez szorowania

Kluski kładzione

Przykład wykonania lanych klusek znajdujemy na kanale Kuchnia Marzenki, skąd zaczerpnęliśmy ilustracje do tego przepisu. 

Składniki

  • 2 jajka
  • 2 szklanki mąki
  • Sól do smaku

Robimy lane ciasto

Z tych prostych składników przygotowujemy ciasto. Jajka wybijamy do miski z mąką, dodajemy trochę soli i ostrożnie dolewamy wody, ciągle mieszając ciasto. Jego konsystencja jest tu najważniejsza.

Ci, którzy po raz pierwszy robią lane kluski, muszą znaleźć swoją ulubioną gęstość ciasta. Każda wersja jest możliwa, różnią się jednak efektami. Z ciasta rzadszego kluski wyjdą mniejsze, a czasem wręcz staną się drobniutkimi nitkami jajecznego ciasta na powierzchni zupy. Jeśli zaś wybierzemy ciasto gęste, uzyskamy znacznie większe grudki.

Kluski można gotować, wylewając je lub wykładając na wrzątek łyżką. Można jednak – to metoda preferowana przez niektóre gospodynie – wylewać je bezpośrednio na gorący rosół gotowy do podania. Wystarczy wyjąć z niego mięso i nadmiar włoszczyzny, za to bezpośrednio na gotujący się wywar wylewać stopniowo porcyjki ciasta.

Wypróbuj też przepisy na szybkie ciasto drożdżowe bez wyrabiania i niezwykłą sałatkę będącą zamiennikiem zwykłej jarzynowej.

cedzenie lanych klusek
fot. youtube.com/@kuchniamarzenki5443