Polacy są wściekli. "Butelka piwa zdrożeje o 10 zł". Wszystko przez nową ustawę rządu
Ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego dochodzą niepokojące słuchy. Butelkowane piwo ma paść ofiarą drastycznej podwyżki. Wszystko to za sprawą projektu ustawy dotyczącej kaucji za butelki, którą przyjął Sejm. Już wkrótce jej skutki odczują boleśnie konsumenci.
Kaucja za butelki po piwie spowoduje ogromne koszty
Sejm przyjął projekt ustawy, która ma zacząć działać od stycznia 2025 roku. Dotyczy ona wprowadzenia nowego systemu kaucyjnego. Ma on obejmować plastikowe i szklane opakowania, w tym butelki do piwa. Sposób, a jaki skonstruowano nowe przepisy spowoduje, że koszt nabycia procentowego napoju znacznie wzrośnie.
Rząd w zamyśle miał stworzyć ustawę, która będzie chroniła środowisko. Tymczasem nowa kaucja za butelki może mieć skutek zgoła odwrotny. Specjaliści przewidują drożyznę i wzrost liczby odpadów. Posłowie PIS na etapie projektu odrzucili bowiem wszystkie poprawki, które proponowane były przez ZPPP.
W Turcji tak radzą sobie z upałami. Nic nie gasi pragnienia jak ten napój z 3 składnikówKaucja za butelki po piwie powodem znacznej podwyżki
Kaucja za butelki po piwie ma być wkrótce pobierana wedle nowych przepisów. Zakładają one, że odbiór tego rodzaju opakowań będzie obowiązkowy dla wszystkich dużych sklepów. Oznacza to, że każda placówka handlowa o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych zmuszona zostanie do przyjmowania zwrotów. Mniejsze sklepy będą mogły przystąpić do systemu na zasadzie dobrowolności.
Idąc tym tropem kaucja za butelki powinna teoretycznie wzrosnąć o zaledwie 50 groszy. Dyrektor ZPPP, Bartłomiej Morzycki, twierdzi jednak, że sytuacja wyglądać będzie inaczej, gdyż „w ciągu zaledwie tygodnia, bez rzetelnej dyskusji nad skutkami uchwalanych przepisów, przepchnięto ustawę, która drastycznie podnosi koszty przedsiębiorców i uderza w kieszenie konsumentów".
Należy spodziewać się, że butelka piwa zdrożeje o 10 zł. Tyle wyniesie kara administracyjna oraz podatek VAT, którym posłowie zdecydowali się objąć kaucję.
-tłumaczy w rozmowie z Business Insider.
To wprost przenosi się na wyższe ceny dla konsumenta. Miał być projekt proekologiczny a mamy proinflacyjny
-ostrzega.
Cały problem polega na wzroście kosztów dla producentów. Odbiór opakowań wzrośnie z 4 do 6 groszy za każde z nich. Z tego powodu niektórzy z nich mogą zdecydować się na płacenie kar administracyjnych, zamiast stosować się do nowych przepisów. Koniec końców po kieszeni dostaną konsumenci.
Nowe przepisy dotyczące kaucji za butelki to nie tylko podwyżki cen piwa
W chwili obecnej piwo sprzedawane w butelkach także obarczone jest kaucją. Wynosi ona 1 złotówkę. Nie można jej odzyskać w gotówce, ale przynosząc puste opakowanie do sklepu, można nabyć kolejne bez ponownego płacenia kaucji. Obecnie w takim systemie funkcjonuje ok. 700 milionów butelek.
Aby uniknąć wysokich kar, producenci mogą zdecydować się na drastyczny krok. Butelki, które funkcjonują dziś jako zwrotne, mogą zostać zamienione w takie, które zwrotowi nie podlegają.
Tysiące ton szkła wyląduje w pojemnikach na stłuczkę lub na wysypiskach. W ten sposób zmarnuje się dorobek wielu lat budowania systemu kaucyjnego dla butelek zwrotnych. Rządowa ustawa przyniesie więc efekt odwrotny do zamierzonego: obciąży środowisko dodatkowymi odpadami i zanieczyszczeniami
-wyjaśnia Bartłomiej Morzycki.
Wciąż jednak istnieje szansa, aby do tego nie dopuścić.
W tej chwili projekt ustawy dotyczącej kaucji za butelki jest w rękach Senatu. Jest więc możliwość, aby naprawić napisany naprędce bubel.
Mamy nadzieję, że prace w Senacie pozwolą naprawić ewidentne błędy, dzięki czemu system kaucyjny w Polsce będzie rzeczywiście służył środowisku i konsumentom, a nie stanie się gwoździem do trumny dla przedsiębiorców
-mówi dyrektor Browarów Polskich.
Pozostaje mieć nadzieję, że osoby decyzyjne pójdą po rozum do głowy.
Napoje alkoholowe nie powinny być łączone z tym owocem. W czasie upałów stawiaj na te napoje.
Źródło: Business Insider