Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Polskie truskawki konkurują z owocami z importu. Znamy prognozy dotyczące ich cen
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 15.05.2023 14:26

Polskie truskawki konkurują z owocami z importu. Znamy prognozy dotyczące ich cen

sprzedaż truskawek na targu
Canva / IvanZivkovic

Sezon na truskawki powoli nabiera rozpędu. Pierwsze owoce, z importu trafiły na nasz rynek niemal miesiąc temu. Dziś stragany powoli zapełniają te, które uprawiane są w Polsce. Ich cena robi się z dnia na dzień coraz bardziej konkurencyjna.

Ceny polskich truskawek coraz korzystniejsze dla konsumentów

Truskawki nieodłącznie kojarzą się ze smakiem wiosny i lata. Co roku cała rzesza osób wyczekuje ich pojawienia się w sprzedaży. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż pierwsze dostępne owoce pochodzą z importu. Na uprawiane u nas trzeba poczekać odrobinę dłużej.

W chwili obecnej w wielu miejscach możemy kupić truskawki pochodzące z Grecji. Ich miejsce powoli jednak zajmują rodzime owoce. Polska truskawka przestaje odstraszać ceną i możemy nabyć ją w coraz korzystniejszej cenie. Już wkrótce kupowanie owoców przywiezionych z zagranicy kompletnie przestanie się opłacać.

Polskie restauracje wśród najlepszych w Europie. Aż 3 lokale z prestiżowym wyróżnieniem

Ile kosztują truskawki polski w porównaniu z importowanymi?

Polski sezon na truskawki rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja. Soczyste owoce możemy kupować aż do końca wakacji. Te jednak, które nabywamy na początku sezonu uprawiane są w szklarniach i tunelach. Taka uprawa jest dość kosztowna, co przekłada się na cenę owoców

Na zakup polskich truskawek w detalu trzeba liczyć obecnie nawet 35-40 zł/kg. Importowane owoce potrafią być niemal 2 razy tańsze. Ten trend powoli odwraca się jednak, a owoce od naszych dostawców powinny tanieć niemal każdego dnia. Już teraz na giełdzie w podwarszawskich Broniszach różnica pomiędzy truskawkami importowanymi a polskimi wynosi zaledwie kilka złotych.

W ciągu najbliższych dni możemy się spodziewać znacznego spadku cen truskawek krajowych i to jest optymistyczna wiadomość warta uwagi konsumenta

-przekazuje biuro prasowe Bronisz.

Faktycznie, coraz korzystniejszą sytuację widać gołym okiem. Na rynku w Broniszach krajowe truskawki są tylko kilka złotych droższe, niż te importowane. Owoce z Grecji kosztują więc 21 zł/kg, zaś polskie 26 zł/kg.

Jakie są prognozy na temat cen polskich truskawek?

Ceny truskawek na początku sezonu mogą zaskoczyć. Stopniowo powinny jednak spadać do akceptowalnego poziomu. Znacznych obniżek można spodziewać się w czerwcu, kiedy na rynek zaczną trafiać owoce z upraw gruntowych.

Wiele wskazuje na to, że truskawki mimo wszystko będą droższe, niż w poprzednim sezonie. Ma na to wpływ szereg czynników niezależnych od plantatorów. Wśród nich wystarczy wymienić chociaż skok cen nawozów, energii, a także koszty zatrudnienia pracowników

Wszystko to się kumuluje i nie możemy sprzedawać po kosztach produkcji

-tłumaczył w rozmowie z polsatnews.pl mężczyzna zawodowo zajmujący się uprawą truskawek.

Jakie są prognozy odnośnie cen uwielbianych owoców? Na szczęście możemy oczekiwać polepszenia się sytuacji. Kiedy w sprzedaży pojawią się truskawki uprawiane na gruncie, koszt ich zakupu powinien spaść do poziomu kilkunastu złotych.

Ile jeszcze przyjdzie nam czekać na smaczne, a przy tym tanie owoce? Eksperci mówią o ok. 2 tygodniach. Cena kilograma truskawek prognozowana jest wówczas na ok. 15 zł. Zdołacie się powstrzymać jeszcze przez chwilę, czy też kupujecie droższe truskawki już teraz? Nieuczciwi sprzedawcy próbują wcisnąć importowane owoce jako te krajowe. Nieco mniej optymistycznie wygląda sytuacja innych letnich owoców, czyli czereśni.

truskawki z bitą śmietaną.png
Canva / TransientEternal

Źródło: strefaagro, polsatnews