Przepis babci Uli na domowy ocet jabłkowy. Prosty, tani i wychodzi na zdrowie
Babcia Ula zdradziła przepis na domowy ocet jabłkowy z jabłek, miodu i wody. Ocet po kilku tygodniach fermentacji będzie pełen smaku. Jest delikatny dla żołądka, więc warto nim zastąpić ocet spirytusowy. Babcia Ula do octu wykorzystuje również skórki jabłek, dzięki czemu w jej kuchni nic się nie marnuje.
Domowy ocet jabłkowy przygotujemy z trzech składników w naprawdę prosty sposobów. A jest o wiele tańszy od gotowego produktu, a także zdrowszy i smaczniejszy od octu spirytusowego. Ocet zawiera około 5% kwasu octowego, a dodatek miodu nadaje mu przyjemnej słodyczy. Miód dodajemy zawsze do ugotowanej i przestudzonej wody, nigdy do wrzątku, ponieważ straci wszystkie wartości odżywcze.
Do przygotowania octu jabłkowego wykorzystajmy jabłka ekologiczne, niepryskane. Jabłka muszą być jędrne, zdrowe, nie mogą być obite i robaczywe. Ocet musi fermentować w umytym i wyparzonym słoiku, w przeciwnym razie może się zepsuć. Łyżka do mieszania octu również musi być dokładnie umyta i wyparzona.
Po włożeniu jabłek do słoika zalejmy je wodą z miodem tak, aby jabłka były dokładnie przykryte zalewą. Musimy docisnąć owoce, ponieważ jeśli nawet kawałek jabłka będzie wystawał, pojawi się na nim pleśń, a ocet jabłkowy się zepsuje.
Przepis babci Uli na domowy ocet jabłkowy z 3 składników
Składniki:
-
1 kg jabłek lub skórek z jabłek (można pomieszać)
-
4-5 łyżek miodu
-
1 l wody
Jak zrobić domowy ocet jabłkowy?
Na początku odmierz 1 l wody, zagotuj i odstaw, żeby trochę przestygła. Do letniej wody dodaj miód i dokładnie wymieszaj. Jabłka pokrój na mniejsze kawałki, włóż do większego, wyparzonego słoja, następnie zalej wodą z miodem.
Jabłka muszą być zupełnie zanurzone w wodzie (możesz je obciążyć np. małym spodkiem). Słoik zakręć i odstaw w suche i ciemne miejsce na 4-6 tygodni. Przez pierwszy tydzień dwa razy dziennie przemieszaj jabłka drewnianą, wyparzoną łyżką.
Po 4-6 tygodniach ocet przelej przez gazę do innego słoika, zakręć i odstaw na kolejne 4 tygodnie w suche, chłodne miejsce. Po tym czasie odkręć słoik, jeśli ocet pachnie jak wino, odstaw go na kolejny tydzień. Jeśli pachnie już, jak powinien, ponownie przelej ocet przez gazę i rozlej do mniejszych słoików lub butelek.
Dowiedz się również, jak wykorzystać wodę po ogórkach kiszonych . Nie tylko mąka i śmietana nadają się do zagęszczenia zupy - tu poznasz kilka produktów, którymi zagęścisz danie.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Pamiętny sernik Izaura. Połączenie czekoladowego ciasta i sera wciąż zachwyca
-
Jak zrobić panko? Zachwycająca panierka do mięs i warzyw na wyciągnięcie ręki
-
Sposób Okrasy na obiad na 2 dni. Sycącą zupą gulaszową naje się cała rodzina
Źródło: ania-gotuje