Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Rekordowo niskie ceny truskawek. Jeszcze niedawno płaciliśmy jak za złoto
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 02.06.2023 13:22

Rekordowo niskie ceny truskawek. Jeszcze niedawno płaciliśmy jak za złoto

aktualne ceny truskawek
Wojciech Olkusnik / East News

Ceny truskawek sprzed miesiąca mogą odejść w zapomnienie. Obecnie owoce te z dnia na dzień robią się co raz tańsze. Kilogram w hurcie spadł ostatnio do zaledwie 5-7 złotych. Eksperci podpowiadają, czy taki trend ma szansę się utrzymać.

Truskawki coraz tańsze w hurcie i detalu

Truskawki na rynku zaczęły pojawiać się zaledwie miesiąc temu. Ich początkowe ceny wbijały w fotel. Za kilogram owoców liczono nawet ponad 40 złotych. Na dzień dzisiejszy po takich kwotach nie ma nawet śladu. Obecnie za te sama ilość zapłacimy kilkanaście złotych.

Sezon na truskawki w Polsce zaczyna się już w maju. Pierwsze owoce zawsze są drogie, jednak tegoroczne biły wszelkie rekordy cenowe. Czy długo przyjdzie nam się cieszyć tańszymi truskawkami? O sprawie wypowiedział się ekspert z podwarszawskiej giełdy na Broniszach.

Na Śląsku dodają do mielonych ten składnik. Tak pysznych jeszcze nie jedliście

Tanie truskawki cieszą konsumentów

Truskawki obecnie są wyjątkowo tanie. Nabycie łubianki na targu wiąże się z wydatkiem kilkunastu złotych. To porażająca różnica w stosunku do cen sprzed zaledwie miesiąca. Podobne obniżki są odnotowywane na rynku hurtowym.

Nie tak dawno truskawki z upraw szklarniowych kosztowały w hurcie od 30 złotych w górę. Dziś sprzedawane są za mniej więcej połowę tej kwoty. Mimo chwilowych zawirowań i nieznacznych wzrostów, sytuacja wkrótce powinna się na powrót ustabilizować.

Jak mówi w rozmowie z money.pl Maciej Kmera, przedstawiciel rynku rolno-spożywczego na Broniszach, obecna cena truskawki na giełdzie wynosi 8-12 zł/kg. W międzyczasie jednak owoce były jeszcze tańsze. Można było kupić je nawet za jedyne 5-7 zł. Mała podwyżka spowodowana jest chwilowym deficytem truskawek dostępnych w sprzedaży.

Braki owoców są wynikiem cyklu produkcyjnego i nie stanowią żadnych powodów do obaw. 

Była duża podaż pierwszych, tunelowych truskawek, a teraz w sprzedaży są te spod folii. Od dwóch dni truskawek na rynku chwilowo brakuje

-wyjaśnia ekspert.

Jeśli chodzi o prognozy na nadchodzące dni i tygodnie, to nie ma tutaj prostej odpowiedzi. Kmera porównuje podobne dywagacje do „wróżenia z fusów".

Wiele zależy od pogody i temperatur. Pytanie, jak będzie przebiegał wysyp tych owoców: gwałtownie czy stopniowo. Na razie pogoda sprzyja, choć noce w najbliższych dniach mają być chłodne, temperatura ma spaść do kilku stopni powyżej zera

-tłumaczy.

Jakich cen truskawek możemy jeszcze spodziewać się w sezonie?

Wiosna dla plantatorów była łaskawa. Wpływ na to miała łagodna, ale śnieżna zima, dzięki której sytuacja hydrologiczna gleby poprawiła się. Jeśli jednak po wiośnie nadejdzie upalne lato sytuacja może się zmienić, a truskawki, z racji mniejszej ich ilości na rynku, nie będą już gwałtownie tanieć.

Jest prawdopodobieństwo, że przyrost truskawek nieco wyhamuje i wtedy owoc nie będzie tak gwałtownie tanieć. Truskawka jest szybkim towarem. Jeżeli dużo jej się nagromadzi na rynku w jednej chwili, to handlowcy nie będą mieli wyjścia - będą musieli ją upłynniać, przez to będą też elastyczniejsi cenowo

-mówi Maciej Kmera.

Cena na rynku hurtowym idzie w parze ze sprzedażą detaliczną. W sklepach i na bazarach koszt kilograma waha się w przedziale 8-15 złotych. Rekordowo tanie owoce odnotowano na Mazowszu. To właśnie tam  były minister rolnictwa Janusz Piechociński przyuważył 2-kilogramową łubiankę za 12 złotych.

Koszt truskawek u poszczególnych sprzedawców zależy od ich marży. Niektóre sklepy stosują nawet dwukrotną przebitkę. Ostateczna cena zależy jednak głównie od podaży owoców. Jeszcze przez klika tygodni możemy spodziewać się raczej kwot przyjaznych dla portfela.

Gdy nastąpi główny zbiór truskawek, to pewnie będzie stabilizacja. Prawdopodobnie stanie się to na przestrzeni tygodnia, może 10 dni. Potem główny zbiór przeminie i zostaną truskawki "powtarzające się". Podaż będzie spadać, w lipcu truskawki będą dostępne już tylko w plastikowych pojemnikach o pojemności 0,5 kg czy 1 kg. Na przełomie czerwca i lipca truskawka pewnie trochę zdrożeje, bo jej podaż spadnie

-mówi w rozmowie z money.pl Kmera.

Przypominamy, ile kosztowały truskawki na początku sezonu. Truskawkowa strategia Biedronki zapewne wielu osobom przypadnie do gustu.

truskawki.png
Canva / epatrician

Źródło: money