Służby zakazały wjazdu do Polski prawie 2 tonom cukierków. "Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności"
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zatrzymała importowane jedzenie, które miało trafić do polskich konsumentów. Wśród nich znalazły się cukierki pochodzące z Indonezji. Instytucja odpowiedzialna za kontrolę swojej decyzji nadała rygor natychmiastowej wykonalności. Co to dokładnie oznacza i dlaczego cukierki nie trafią do sprzedaży?
Cukierki zatrzymane na granicy
W środę (30 października) Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na swojej stronie internetowej opublikowała komunikat, w którym poinformowała o przeprowadzonej kontroli importowanych produktów. Miała ona miejsce w gdańskim porcie, do którego z Azji przypłynęły między innymi cukierki kawowe. Inspekcja wykazała, że produkt nie może trafić do polskich sklepów, a swojej decyzji nadała rygor natychmiastowej wykonalności.
Nadanie takiego rygoru może świadczyć o wielu wadach produktu i jego opakowania. Dzięki pracy urzędnikom z IJHARS na polski rynek nie trafi 1728 kilogramów niespełniających norm cukierków.
Pietruszkę trzymam tylko tak, wytrzymuje długie miesiące. Będzie świeża nawet zimąImportowane jedzenie pod kontrolą
Według ekspertów importowane jedzenie jest kontrolowane nie tylko pod względem jakościowym i pochodzenia, ale też pod względem opakowań. A te muszą zawierać opis w języku polskim i muszą być wolne od błędów w zakresie podanych wartości odżywczych. Inspekcja sprawdza także, czy producent może używać oznaczenia – bez GMO. W wypadku tych cukierków i ich opakowań odkryto wiele nieprawidłowości i między innymi dlatego nie dopuszczono ich do sprzedaży, czytamy w komunikacie IJHARS.
Polska w czołówce kontroli jedzenia
Co ciekawe, według statystyk do rzadkości należą sytuacje, w których jedzenie pochodzące z Azji jest odsyłane przez polskie organy kontrujące. W tym roku tylko raz odrzucono produkty z Indonezji i trzy razy z Chin.
Najczęściej na granicy zostają zatrzymywane produkty z Ukrainy, które nie spełniają wymaganych w naszym kraju norm. Służby od początku roku wydały aż 124 decyzje w sprawie zatrzymania produktów pochodzących z tego kraju.