Smakosze.pl
Zakaz handlu w niedzielę

pixabay/webandi

Solidarność domaga się zmian w zakazie handlu w niedzielę

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Zakaz handlu w niedziele już od samego początku wprowadzenia wywołuje silne emocje. Tym razem Rada Krajowej Sekcji Handlu NSZZ "Solidarność" postanowiła zareagować. Związkowcy wystosowali oficjalny list do Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym domagają się całkowitego zakazu handlu w niedzielę.

Zakaz handlu w niedziele jest ostatnimi czasy bardzo popularny - Rada Krajowej Sekcji Handlu NSZZ "Solidarność" napisała do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym domaga się nowelizacji obowiązującej ustawy na temat handlu w niedziele i święta. 

Związkowcom przeszkadzają sklepy, które omijają zakaz handlu i mimo wszystko są otwarte w niedzielę. Zmiana ustawy miałaby sprawić, że niedziela oraz święta byłyby całkowicie pozbawione sklepów, poza najmniejszymi, w których za ladą może usiąść właściciel.

Solidarność chce zaostrzenia zakazu handlu w niedziele 

Członkowie NSZZ "Solidarność" pragną, aby placówki pocztowe zostały wykreślone z ustawy jako wyjątek od zakazu handlu. Status placówki pocztowej umożliwia sklepom, takim jak Żabka czy Polomarket, na nieprzerwaną pracę przez całą niedzielę. 

Kolejne sieci handlowe wprowadzają w swoich placówkach usługę odbioru i nadawania paczek, co pozwala im udawać, ze są placówkami i pocztowymi i prowadzić handel w niedziele. Takie postępowanie stanowi jawną kpinę z prawa obowiązującego w naszym kraju i z ustawodawcy, który to prawa ustanowił - napisano między innymi w liście. 

Kolejne sklepy umożliwiają nadawanie i odbieranie paczek

Sieć franczyzowa Żabka była jedną z pierwszych, które zdecydowały się na skorzystanie z możliwości wprowadzenia usług pocztowych. Teraz coraz więcej placówek oferuję możliwość nadania i odbioru paczki, przez co mogą zgodnie z prawem działać w niedzielę. 

Nasz portal wypełniony jest informacjami, które mogą przypaść ci do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować kotlety schabowe zupełnie inaczej niż tradycyjnie. W tym tekście zdradzamy ile pieniędzy, musiał zapłacić gość nadmorskiej restauracji za schab z ziemniakami i surówką.

Status placówki pocztowej mają obecnie Carrefour Express, Stokrotka Express, ABC, Groszek, Euro Sklep, Delikatesy Centrum, Chata Polska oraz Polomarket. Co ciekawe sieć Kaufland również ma status placówek pocztowych, jednak jej sklepy nie są jeszcze otwarte w drugi dzień weekendu.

Źródło: Mehrad Vosoughi, Pexels

Ruch pod ostrzałem Solidarności

W liście związkowcy wspominają również o spółce Ruch, która należy do PKN Orlen, kontrolowanej przez skarb państwa. Ruch współpracuje z prywatnymi sieciami sklepów i ustanawiając na terenie ich sklepów swoje punkty, pozwala na handel w niedzielę.

Solidarność chce interwencji premiera, który uszczelniłby obecne przepisy. Według członków związku omijanie prawa przez spółki skarbu państwa daje zły przykład prywatnym przedsiębiorcom.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: businessinsider.com.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ug

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pyzy na talerzu

Produkty

Z jakich ziemniaków robić pyzy?

Czytaj więcej >
gotowanie makaronu

Produkty

Jak gotować makaron, żeby się nie sklejał?

Czytaj więcej >
czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >