Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego lepiej nie jadać posiłków w nocy?

Dlaczego lepiej nie jadać posiłków w nocy?

Jedzenie w nocy jest groźne dla zdrowia
canva/AndreyPopov

Jedzenie nocą często jest krytykowane przez specjalistów od żywienia. Jak wykazały przeprowadzone przez naukowców badania, krytyka jest w pełni uzasadniona, a osoby sięgające po przekąski w porze dedykowanej spoczynkowi, powinny przemyśleć swoje postępowanie. Ryzykują bowiem m.in. zachorowanie na cukrzycę.

Pory posiłków, a zwłaszcza obiadu czy kolacji, to temat powracający w dyskusji o odżywianiu. Równie często mówi się, że jedzenie w nocy nie jest zdrowe. Potwierdziły to badania opublikowane w czasopiśmie „Science Advances”. Czego dowiedzieli się naukowcy?

Jedzenie w nocy wpływa na poziom cukru we krwi

Naukowcy porównywali wpływ jedzenia w nocy i w dzień na poziom cukru i na tzw. rytm okołodobowy. W trwającym 14 dni badaniu 19 zdrowych, młodych ochotników, poddano symulacji pracy w systemie zmianowym.

Jedna grupa uczestników spożywała posiłki w godzinach nocnych, podczas gdy druga jadła tylko w ciągu dnia. Wszystkim codziennie badano poziom cukru we krwi oraz mierzono temperaturę ciała zarówno przed jak i po „pracy nocnej".

Eksperyment wykazał, że nocne podjadanie wiążę się z ryzykiem wystąpienia stanu przedcukrzycowego. Jego pojawianie się jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi cukrzycy typu 2. Jedzenie wyłącznie w ciągu dnia miało odwrotny skutek — pomagało regulować poziom cukru.

Co jeszcze zaobserwowano?

Jedzenie w nocy nie tylko zaburzało regulacje poziomu cukru w organizmie, ale też wprowadzało zakłócenia pomiędzy centralnym i obwodowym zegarem okołodobowym organizmu. Zależności takiej nie zaobserwowano u osób jedzących w dzień i budzonych w nocy.

Zdaniem doktora Franka A. J. L. Scheera z Harvard Medical School, niedopasowanie centralnego zegara okołodobowego do codziennych zachowań, upośledza tolerancję glukozy. Najprawdopodobniej stan ten wynika z wewnętrznej rozbieżności między centralnym i obwodowym rytmem okołodobowym.

Śniadanie — najważniejszy posiłek dnia
Śniadanie — najważniejszy posiłek dnia

Źródło zdjęcia: canva/Inga Seliverstova

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: zdrowie.radiozet

Zapraszamy na nasz Instagram