Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > W ten sposób rozmrozisz mięso w 5 minut. Szkoda, że wcześniej nie znałam tej sztuczki
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 25.05.2024 08:07

W ten sposób rozmrozisz mięso w 5 minut. Szkoda, że wcześniej nie znałam tej sztuczki

mięso
Fot. Canva/Ahanov Michael

Musisz szybko rozmrozić mięso? W ten sposób zrobisz to bez problemu. Skorzystaj z przydatnej sztuczki, która ułatwia pracę w kuchni. Teraz rozmrażanie mięsa stanie się dużo szybsze i prostsze. 

Kiedy czas nas goni

Jak szybko rozmrozić mięso? Zwykle ta czynność zabiera sporo czasu. Czy rozmrożenie mięsa w 5 minut jest w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak! Korzystam z tej sprytnej sztuczki i każdemu ją polecam.

Do szybkiego rozmrożenia mięsa przyda się woda i produkt, który pewnie znajdziesz w swojej kuchni. Chodzi o ocet, który możesz dawkować w zależności od tego, ile mięsa musisz rozmrozić. Ten sposób rozmrażania mięsa wymaga też soli. Podobną sztuczkę znajdziesz na kanale YouTube Sprytne Triki Pl. 

mięso
Fot. Canva/letty17
Wsyp składniki do miski, poczekaj i wymieszaj. To ciasto drożdżowe zrobisz bez wyrabiania

Jak szybko rozmrozić mięso?

Jeśli zależy ci na szybki rozmrożeniu mięsa, to ta sztuczka jest właśnie dla ciebie. Do garnka wlej 2 litry wody. Powinna mieć ona temperaturę pokojową. Do wody wlej szklankę octu. Warto wiedzieć, że ocet możesz odpowiednio dawkować. Jeśli masz dużo mięsa do rozmrożenia, wlej go więcej do garnka.

Do wody wsyp łyżkę soli i przygotuj mięso szczelnie zawinięte w woreczek. Włóż je do garnka z wodą, połóż na mięsie coś ciężkiego, by nie wypływało. Wyjmij mięso, gdy upłynie 5 minut. Mięso jest rozmrożone. To zasługa octu i soli, które zostały użyte w tej sztuczce. 

Inne sposoby na rozmrożenie mięsa

Możemy użyć garnka zimną wodą i włożyć do niego szczelnie zapakowane mięso w woreczku. Wodę trzeba zmieniać co kilkanaście minut. Innym sposobem na szybkie rozmrożenie mięsa jest podgrzanie wody do 60 stopni. Wrzuć do niej szczelnie zamknięte mięso w worku. Po około 12 minutach powinniśmy zobaczyć już efekt.

Gdy mięso będzie nadal zamrożone, trzeba powtórzyć całą operację. Rozmrożenie mięsa jest też możliwe w mikrofali lub w piekarniku. Jednak urządzenia muszą posiadać taką funkcję. Wówczas przekładamy mięso z woreczka do naczynia i włączamy taką funkcję. Mięso rozmrozimy też w chłodziarce. Zajmuje to więcej czasu, ale proces przebiega równomiernie. Pisaliśmy o najnowszych promocjach w Lidlu. Informowaliśmy, który tłuszcz jest najlepszy do smażenia. 

mięso
Fot. Canva/Miguel Guasch