Smakosze.pl
Ważny apel Lasów Państwowych

Facebook / @RDLPRadom

Ważne pouczenie Lasów Państwowych

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Lasy Państwowe zaapelowały do turystów w niezwykle istotnej kwestii. Mowa o zostawianiu śmieci. Nie dotyczy to wyłącznie opakowań. Lasy Państwowe zwróciły również uwagę na resztki jedzenia, które mogą negatywnie odbić się na dobrostanie zwierząt zamieszkujących lasy.

W okresie wakacyjnym wiele osób decyduje się na leśne eskapady. W trakcie tego typu wypraw przeważnie zabieramy ze sobą różnego rodzaju smakołyki. Niekiedy pozostałości po bananach i jabłkach wyrzucamy na ściółkę. Okazuje się, że nie jest to obojętne dla środowiska.

Lasy Państwowe przypominają o niezwykle ważnej zasadzie

Smakosze często odwiedzają polskie lasy. Przeważnie traktujemy to jako rekreację lub dobrą okazję do zbierania grzybów. Jakiś czas temu informowaliśmy o ostrzeżeniu GIS-u skierowanym do grzybiarzy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:

Najprawdopodobniej każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że śmiecenie w lesie jest czynem nagannym, który doprowadza do degradacji środowiska naturalnego. Przeważnie za odpadki bierzemy różnego rodzaju opakowania takie jak, chociażby butelki po wodzie. Problem stanowią również resztki jedzenia.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu opublikowała na swoim Facebooku wpis, który ma przypomnieć osobom odwiedzającym lasy o istotnej zasadzie. Każdy powinien mieć ją na uwadze. Niestety niektórzy o niej zapominają.

image (2)

Jak ekspresowo rozmrozić rybę?

CZYTAJ DALEJ

Niestety niektórzy myślą, że miejsce ogryzka po jabłku czy skórki od banana jest w lesie. To nieprawda, takie odpady rzucone w ściółkę, ale i do kosza na śmieci przywabiają zwierzęta. Większe problemy z tym są np. w Bieszczadach, gdzie występują niedźwiedzie, ale negatywny wpływ takich śmieci jest i w lasach naszego regionu, gdzie odpady przywabiają inne dzikie zwierzęta, zaburzając ich naturalne zwyczaje. Dlatego przypominamy dziś 3. zasadę etyki outdoorowej Leave no trace „Zadbaj o odpady i śmieci” — głosi treść wpisu opublikowanego na facebookowej stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Lasy wolne od śmieci

Lasy Państwowe zalecają, by wszystko, co weźmiemy ze sobą na wyprawę zabrać z powrotem. Dotyczy to zarówno opakowań, jak i resztek po jedzeniu. Dzięki temu nie wpłyniemy na zwyczaje dzikich zwierząt żyjących na co dzień w lasach.

Śmieci w lesie

Śmieci w lesie

Oczywiście wpis Lasów Państwowych wywołał żywą reakcję Internautów. Niektórzy wskazali, że nie tylko turyści powinni zachowywać porządek podczas wizyty w lesie. Użytkownicy Facebooka wspominali przy tej okazji drwali i myśliwych.

Warto o tym przypomnieć też kołom łowieckim, bo pod ambonami najczęściej można zobaczyć egzotyczne owoce i inne wiktuały — napisała jedna z Internautek.

Na tego typu komentarze Lasy Państwowe odpowiadały wprost, że każdy powinien przestrzegać określonych przepisów. Sugerując, że wszelkie nieprawidłowości należy zgłaszać stosownym organom. Warto również wiedzieć, na jakie grzyby powinniśmy uważać.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy.

Źródło: Facebook / @RDLPRadom

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczą

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zagęścić pomidorową, żeby nie była tłusta?

Czytaj więcej >
zbieranie grzybów

Porady

Jakich zasad przestrzegać podczas grzybobrania?

Czytaj więcej >
kawa z przyprawami

Porady

Dlaczego warto dodać do kawy kurkumę?

Czytaj więcej >
Otwieranie słoika

Porady

Jak z łatwością otworzyć słoik?

Czytaj więcej >
Przecedzanie rosołu

Porady

Czy trzeba przecedzać rosół po ugotowaniu?

Czytaj więcej >
mirabelki

Porady

Co można zrobić z dojrzałych mirabelek?

Czytaj więcej >