Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wymieszaj z ziemią i posyp koło sadzonek pomidorów. Korzyści są ogromne
Monika Dec
Monika Dec 28.03.2025 21:00

Wymieszaj z ziemią i posyp koło sadzonek pomidorów. Korzyści są ogromne

sadzonki pomidorów
fot. Canva

Pomidory to obok ogórków najpopularniejsze warzywa, jakie uprawiamy na naszych działkach i ogrodach. Każdy pragnie jak największych zbiorów, dlatego ważne jest zapewnienie tym roślinom jak najlepszych warunków. Kluczowe jest nie tylko prawidłowe stanowisko, warto zadbać także o odpowiedni nawóz.

Pomidory w ogrodzie

Powoli czas zacząć myśleć o uprawie tegorocznych warzyw. Warto zastanowić się nad tym, jak zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu i owocowania. Już dziś zobacz, jak zadbać o pomidory, aby latem móc cieszyć się ich obfitymi zbiorami. Niezbędne jest odpowiednie stanowisko, gleba oraz nawóz. Coraz popularniejsze są tanie, ekologiczne patenty na domowe nawozy do warzyw, jednak jeden ze sklepowych składników również jest  szczególnie polecany przez sadowników.

pomidory
fot. Canva
To najlepsza mąka na kopytka. Mało kto z niej korzysta

Jak zadbać o pomidory, aby zebrać obfite plony?

Uprawa pomidorów w ogrodzie lub na działce wymaga podjęcia kilku kroków. Należy zapewnić im odpowiednie stanowisko, glebę oraz nawóz. Pomidory lubią rosnąć w nasłonecznionym miejscu, które jest osłonięte od wiatru i uciążliwych przeciągów. Warzywa te potrzebują żyznej i przepuszczalnej i średnio wilgotnej gleby. Odczyn jej podłoża powinien być lekko kwaśny o pH 5.5 - 6.5.

Dalsza część tekstu pod filmem.

Ważną czynnością jest odpowiednie sadzenie pomidorów. Należy zakopać je dość głęboko, tak by pół jego długości znalazło się pod ziemią. Podczas sadzenia pomidorów, do dołka warto włożyć dwie garści obornika bydlęcego zmieszanego z kompostem. Warto wybrać ten granulowany, który nie ma nieprzyjemnego zapachu i nie grozi poparzeniem roślin. Możesz zastąpić go także innymi składnikami np. świeżymi pokrzywami lub skorupkami z jajek. Te ostatnie bogate są w wapń, która jest niezbędna do budowy mocnych ścian komórkowych u roślin. Pomoże również zneutralizować kwaśną glebę. Skorupki rozkładają się jednak dość wolno, dlatego na efekty tego nawozu musimy poczekać przez kilka tygodni.

Znaczącym krokiem w uprawie pomidorów jest także wybór odpowiedniego nawozu. Ostatnio coraz częściej mówi się o pewnym ciekawym składniku. 

pomidory w skrzynce
fot. Canva

Najlepszy nawóz do pomidorów

Wielu ogrodników i sadowników poleca stosowanie nawozu z zeolitem. Zeolit jest to minerał wulkaniczny, który działa niczym gąbka, pochłania i magazynuje wodę wraz z pozostałymi składnikami odżywczymi. Ma dzięki temu przewagę nad innymi nawozami, które szybko są wypłukiwane przez deszcz lub intensywne podlewanie pomidorów. Sprawia to, że roślina nie ma dostępu do cennych substancji, które wspomagają jej rozwój. Nawóz zakupisz w sklepie ogrodniczym.

Nawóz z zeolitu możemy stosować na dwa sposoby:

  1. wymieszać 100 g nawozu z glebą i rozsypać wokół pomidorów (stosować co 6 tygodni w trakcie sezonu wegetacyjnego)
  2. wymieszać 60 g  nawozu z glebą i wsypać do dołka przy sadzeniu pomidorów

Sprawdź też prosty patent na nawóz do malin oraz hortensji.

różne pomidory
fot. Canva