Najpiękniejsze pisanki na Wielkanoc. Wywołasz niedowierzanie u wszystkich

Oto jeden z najlepszych – choć może nie najprostszych – pomysłów na ozdobne jajka. Wykorzystujemy naturalne metody, by osiągnąć nadnaturalną urodę pisanek.
Niezwykłe pisanki
Pisanka niejedno ma imię. Nasz dzisiejszy język nie rozróżnia zbyt wielu technik zdobienia jajek na Wielkanoc zgodnie z zasadą, że gdzie zanika zjawisko, odchodzi w niepamięć także określające je słowo. Mówimy więc na wszystko „pisanki” nie wchodząc w szczegóły.
Jednak, nawet nie licząc lokalnych odrębności, technik dekorowania jajek jest bardzo dużo, a wręcz coraz więcej. Dopiero niedawno pojawiły się w końcu choćby specjalne koszulki termokurczliwe. Zanurzone we wrzątku owijają one szczelnie jajko, przez co umożliwiają udekorowanie ich w zupełnie dowolny sposób.

Tradycyjne dekorowanie jajek
Jednak o wielu bardziej tradycyjnych technikach jajek na Wielkanoc mówią nazwy: kraszanki (kraszone, czyli barwione w całości), malowanki, drapanki czy ażurki. Z wyjątkiem tych pierwszych każda wymaga jakiegoś rodzaju uzdolnień. Jednak tych wśród nas nie brakuje – spójrzmy więc na najprostsze możliwości zdobienia jajek we wzory.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Do tych należy właśnie wydrapywanie. Najbardziej skomplikowana technika – przygotowywania ażurowych jaj na Wielkanoc – to iście zegarmistrzowska robota. Należy najpierw zrobić ładną, najlepiej białą, wydmuszkę, a później wydrapać w niej cierpliwie filigranowy wzór.

Proste drapanki
Jednak najprostsze drapanki nie wymagają aż tyle cierpliwości. Nie musimy przecież ostrzem dokopać się do wnętrza. Wystarczy przygotować kraszankę w odpowiednim barwniku, a następnie wydrapać wzór docierając do warstwy skorupki, której nie spenetrował barwnik.
Zasada ta stosowana jest od stuleci. Pokazuje ją m.in. kanał Helen BP Gallery, z którego zaczerpnęliśmy ilustracje do tego przepisu. W filmiku pokazane jest skrobanie skalpelem modelarskim, ale do wykonywania wzorów nadają się różnego rodzaju improwizowane ostrza.

Jak farbować jajka
Aby nasze pisanki stały się odpowiednio efektowne, należy przede wszystkim zadbać o ich kolory. Dziś mamy oczywiście do wyboru ogromną paletę syntetycznych farbek. Przypomnijmy jednak, w wodzie z jakim dodatkiem (i łyżką octu) najlepiej ugotować jajka na twardo, by przy okazji je zabarwić.
A zatem odcienie od karmelowego do głębokiego brązu uzyskujemy w łupinach żółtej cebuli. Modra kapusta da nam kolor niebieski. Jeśli dodamy do niej łyżkę kurkumy, oczekujmy zielonych jajek. Sama kurkuma zabarwi je na żółto. Brązowe jajka otrzymamy zaś gotując je w herbacie, kawie lub korze dębu.
Wypróbuj też przepis na doskonałe kotlety na niedzielę i dowiedz się, jak dodawać cebulę do rosołu.






































