Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Wielu rodziców się wścieknie. W ostatniej chwili podnoszą ceny za komunijny „talerzyk"
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 13.05.2023 11:42

Wielu rodziców się wścieknie. W ostatniej chwili podnoszą ceny za komunijny „talerzyk"

powalające ceny talerzyka na komunię
Marek BAZAK / East News ; Canva / warrengoldswain

Sezon na komunie właśnie się zaczyna. Wiele rodzin z tej okazji planuje wydanie małego przyjęcia. Wielu z nich może być jednak niemile zaskoczonych. Niektóre z lokali podnoszą ceny „talerzyka" nawet na kilka dni przed ceremonią.

Rekordowo wysokie ceny na przyjęcia z okazji komunii

Maj jest miesiącem, w którym tysiące dzieci przystępują do sakramentu komunii. Na sferze duchowej dzień się jednak nie kończy. Dziś komunia to okazja do wyprawienia uroczystego przyjęcia. Ci, którzy się na to zdecydują, muszą być przygotowani na wysokie ceny.

Dawniej po komunii gości zapraszało się do domów. Obecnie jednak, z uwagi na wygodę, coraz więcej rodzin decyduje się powierzyć zadanie przygotowania poczęstunku restauracjom. Niestety szalejąca inflacja nie ułatwia tego przedsięwzięcia. Komunia to obecnie niemały wydatek.

 

To najlepszy patent na młodą kapustę. Zawsze pamiętaj o 1 dodatku

Czemu restauracje zmieniają ceny tuż przed sama komunią?

Przyjęcie komunijne w wielu domach jest niezwykle ważnym przeżyciem. Rangą dorównuje już niemal wyprawieniu wesela. Nie dziwi wiec fakt, że rezerwacje często robione są z dużym wyprzedzeniem. Rekordziści wydarzenie to planują nawet na 2 lata do przodu.

Mimo złożonych rezerwacji i umów z restauracjami, rodziców czekać może niemiłe zaskoczenie. Lokale zmuszone są nawet w ostatniej chwili podnosić ceny „talerzyka" na komunię. Wzrost kosztów produktów spożywczych oraz energii i wynagrodzeń nie pozostawiają właścicielom restauracji tak naprawdę innego wyboru. Nikt przecież do interesu nie chce dopłacać.

Na facebookowej grupie „Pierwsza komunia- porady, inspiracje, dekoracje" takie historie wcale nie są rzadkością. Wyprawienie symbolicznego przyjęcia może osiągnąć koszt nawet 5 tysięcy złotych. Przez panującą sytuację wiele rodzin zmienia pierwotny zamysł i przenosi imprezę do domów. Choć nadal kwota wychodzi niemała, to zawsze kilka złotych więcej zostaje w kieszeni.

Jakie są tegoroczne ceny wyprawienia przyjęcia z okazji komunii?

W zeszłym roku wyprawienie komunii było znacznie tańszym przedsięwzięciem. Choć nadal trzeba było liczyć z tej okazji pokaźną sumkę, to oferty rzędu 100 złotych od osoby wcale nie należały do rzadkości. Dziś takie okazje praktycznie się nie zdarzają. Jak podaje redakcja portalu money.pl najtańsza znaleziona przez nich oferta wynosiła 120 złotych za „talerzyk".

Od pewnego czasu wszystko sukcesywnie drożeje. W marcu inflacja wyniosła ponad 16 procent. Sprawia to że wszystko, w tym także wyprawienie przyjęcia komunijnego, jest znacznie bardziej kosztowne, niż zaledwie rok temu.

Ile wynosi cena za wyprawienie komunii dla dziecka? Koszty oczywiście wahają się, w zależności od miasta czy ilości wybranych dań. Można przyjąć jednak widełki między 150 a nawet 350 złotych za każdego gościa.

Pani Marlena, mieszkająca pod Warszawą podzieliła się swoimi wydatkami komunijnymi.

Jeśli chodzi o salę, to od talerzyka płacę 250 zł. W tej cenie mieszczą się: trzy dania gorące, sześć przystawek na stole, kawa i herbata bez limitu, stół ze słodkościami oraz tort i animatorka. Gości mam mieć 11, co już daje koszt rzędu 2750 zł

-wyliczyła w rozmowie z money.pl

Z kolei pewna mieszkanka Katowic od restauracji otrzymała ofertę za 190 złotych lub 230 złotych, w zależności od rodzaju dań. W tej cenie nie był zawarty jednak tort. Za okolicznościowe ciasto należało doliczyć kolejne 250 złotych. Bez wątpienia na wyprawienie komunii trzeba liczyć kilka tysięcy złotych.

Wielu rodziców na komunię swoich dzieci odkładało środki od miesięcy. Inni, bardziej zapominalscy, zostawili wszystko na ostatnią chwilę. Niezależnie jednak od wybranej metody działania, wszyscy poniosą w maju niemałe wydatki. Pamiętajmy też przy tym, że przyjęcie to dopiero zalążek wydatków, jakie trzeba ponieść w związku z przyjęciem sakramentu. W niedawnym artkule przedstawialiśmy szczegółowe wyliczenia odnośnie przyjęć komunijnych. Na okolicznościowych imprezach chcą zarobić także celebryci.

stół na przyjęcie.png
Canva / NhatTienLe

Źródło: money.pl