Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wilgotne ciasto z rabarbarem – idealne na majówkę
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 25.03.2022 22:47

Wilgotne ciasto z rabarbarem – idealne na majówkę

Wilgotne ciasto z rabarbarem – idealne na majówkę
pixabay.com

Rabarbar – leczniczy składnik wypieków

Barwna i długa historia rabarbaru swoimi korzeniami sięga do Chin jeszcze 2700 lat p.n.e. W tamtym czasie dziko rosnący da-hunag, czyli rzewień lekarski i dłoniasty był stosowany jako środek przeczyszczający. Dopiero w II wieku n.e. jego suszone kłącza trafiły na południe Europy do Rzymu. Rzymianie nazwali je rha barbaru, co miało oznaczać „rosnący nad rzeką Rha w kraju barbarzyńców”. Całe rośliny udało się sprowadzić do Europy dopiero pod XVI wieku. Przywieziono je na Wyspy Brytyjskie i zaczęto je intensywnie uprawiać w celach leczniczych. Gatunki europejskie jednak były pozbawione pożądanych walorów, a za to charakteryzowały się niezwykle kwaśnym smakiem. Przypadł on do gustu Brytyjczykom i zaczęli stosować rabarbar w swojej kuchni. Zastosowanie tam znalazła części liści nazywana ogonkami liściowymi. Z czasem rabarbar zyskał sławę w całej Europie. W Polsce wzrósł na popularność pod koniec XIX wieku.

Niewątpliwie rabarbar warto jeść. Jest źródłem witamin A, C i E, a także potasu, błonnika i kwasu foliowego. Powinny go jednak unikać osoby chore na nerki i reumatyzm, gdyż zawiera on dużo kwasu szczawiowego. Zdrowym osobom w żadnych stopniu nie powinien zaszkodzić.

Co ciekawe, rabarbar często mylnie jest uważany za owoc, chociaż tak naprawdę jest warzywem. Błąd ten wynika z powody jego charakterystycznego kwaskowatego i cierpkiego smaku, który robi się słodszy, gdy rabarbar zyskuje czerwieńszy kolor.

Przepis na ciasto z rabarbaru

Rabarbar zazwyczaj stosuje się do końca czerwca, ponieważ później robi się coraz bardziej gorzki. Ogółem jego walory smakowe sprawiają, że ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Świetnie nadaje się do kompotów, kisieli oraz galaretek. Ciekawym smakiem charakteryzują się też placuszki rabarbarowe. Warzywa tego można użyć nawet jako dodatku do mięsa, ryb lub drobiu. Najlepiej sprawdzi się wtedy w postaci domowych konfitur. Poza tym rabarbar dobrze znosi mrożenie, więc można zrobić sobie jego zapasy na zimę. Najpopularniejszy jest jednak w okresie wiosennym, kiedy można z nim stworzyć idealne ciasto z rabarbarem. Wypiek ten charakteryzuje się słodko – kwaśnym, wyrazistym, a zarazem wilgotnym smakiem. W poniższym przepisie występuje w wersji z kruszonką, jednak można je też wykonać z budyniem lub z bezą.

Składniki na kruche ciasto

4 duże jajka3/4 szklanki cukru1 łyżeczka cukru waniliowego400 g mąki tortowej250 g masła lub margaryny, roztopionej6 łyżek oleju roślinnego1 łyżeczka octu2 łyżeczki proszku do pieczenia4 łodygi rabarbaru2 łyżki cukruSkładniki na kruszonkę

100 g zimnego masła200 g mąki tortowej2 łyżki cukru1 łyżeczka cukru waniliowego

Sposób przygotowania:

Ciasto:

Najpierw myjemy rabarbar i kroimy go na małe kawałeczki. Następnie oprószamy go 2 łyżkami cukru. Dalej przesiewamy dokładnie mąkę razem z proszkiem do pieczenia do małej miseczki. Oddzielamy żółtka od białek i mieszamy je razem z białym oraz waniliowym cukrem do momentu, w którym otrzymamy puszystą masę. Nie przestajemy miksować i powoli dodajemy całe masło. Później robimy to samo z odłożoną mąką, octem i olejem. Ubijamy białka na sztywną masę i mieszamy razem z ciastem.

Kruszonka:

Wszystkie składniki na kruszonkę wsypujemy do miski i ugniatamy palcami tak długo, aż utworzą nam się grudki z ciasta.

Pieczenie:

Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni C. Na formę do pieczenia (najlepiej o wymiarze 18x24 cm) wylewamy ciasto, a na nie układamy rabarbar. Wierzch posypujemy naszą kruszonką. Pieczemy całość przez około 1 godz. Potem dekorujemy ciasto cukrem pudrem i zostawiamy do ostygnięcia. Możemy przechowywać je w suchym miejscu przez kilka dni, jednak zapewniamy, że najpewniej dość szybko zniknie z waszych kuchennych blatów!

Smacznego!

undefined

Tagi: