Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wpływ zbilansowanej diety na zdrowie i samopoczucie
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 26.03.2022 00:03

Wpływ zbilansowanej diety na zdrowie i samopoczucie

Wpływ zbilansowanej diety na zdrowie i samopoczucie
Materiały Partnera

Jakie skojarzenia przychodzą Ci zwykle do głowy po usłyszeniu słowa „zdrowie”? Pewnie przede wszystkich myślisz od razu: „przychodnia”, „lekarz”, „leki”?

A może pierwsza myśl związana ze zdrowiem to zdrowy styl życia, a może zdrowa, zbilansowana dieta? Jeśli tak jest to świetnie! Niestety ciągle zbyt mało osób wiąże zdrowie ze zdrową dietą choć doniesienia naukowe coraz wyraźniej podkreślają jak silny jest też związek.   

Warto korzystać z wizyt u lekarza i przyjmować leki, gdy jest taka konieczność, to oczywiste. Ale warto spróbować ograniczać wizyty w przychodni i łykanie medykamentów dzięki zdrowemu stylowi życia i zdrowej zbilansowanej diecie!

Skład produktów - warto czytać! 

Wiele osób rezygnuje z zakupów w dużych sklepach spożywczych, bo ilość produktów ich przytłacza, a dokonanie wyboru wydaje się prawie niemożliwe. Czym się kierować stojąc przed półką z kilkunastoma rodzajami serków, makaronów, jogurtów, wędlin, napojów itp.?

W takich sytuacjach warto zwracać szczególną uwagę na ich etykiety. Najlepiej, byśmy sięgali po produkty mające możliwie jak najkrótszy skład oraz unikali zwłaszcza tych, które zawierają cukier, olej palmowy czy duże ilości soli.   

Makroskładniki - dlaczego są takie ważne? 

Makroskładniki, to składniki odżywcze, które dostarczamy naszemu organizmowi wraz z jedzeniem. Każdy z nich pełni ważną funkcję dla naszego zdrowia i powinniśmy ich dostarczać na odpowiednim poziomie.

Pierwszym z nich jest białko. Białko jest między innymi budulcem naszych mięśni i pełni ważne zadania dla układu odpornościowego. Źródłem białka w diecie są produkty odzwierzęce, tutaj najlepiej wybierać chude mięsa, nabiał oraz ryby. Wegetarianie oraz weganie mogą sięgać po roślinne produkty, szczególnie warzywa strączkowe (fasola, soczewica, bób) oraz orzechy.

Tłuszcze mają najwyższą wartość energetyczną spośród makroskładników. Są ważne między innymi ze względu na prawidłowe działanie naszych hormonów, a także ze względu na dobre przyswajanie ważnych dla organizmu witamin: A,D,E,K. Tłuszcze znajdziemy w produktach roślinnych oraz zwierzęcych. Jednak ze względu na prozapalne działanie zalecane jest ograniczanie tłuszczów zwierzęcych w diecie (w szczególności czerwonego mięsa, czy smalcu – ich nadmierne spożycie może być przyczyną wystąpienia wielu chorób, najczęściej układu krążenia).

Węglowodany to makroskładnik, wokół którego w ostatnich latach toczy się wiele sporów a nawet kontrowersji. Jednak wszelkie postulaty całkowitego wykluczenia węglowodanów z diety są niezasadne i mogą mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia i samopoczucia. Węglowodany to dla nas główne źródło energii, więc zamiast wykluczać, warto skupić się na wyborze dobrego źródła i wprowadzać do naszej diety przede wszystkim węglowodany złożone.  Znajdziemy je przede wszystkim w produktach zbożowych - możemy więc jeść często „zakazywane” na różnych dietach pieczywo (przede wszystkim pełnoziarniste), kasze czy makarony. W przypadku węglowodanów prostych, ich głównym źródłem są wysoko przetworzone przekąski, zawierające znaczne dodatki cukru, dlatego ich regularne spożycie wpływa negatywnie na glikemię. I faktycznie, produkty z tej grupy możemy w diecie mocno ograniczyć z korzyścią dla zdrowia.

Do grupy węglowodanów należy także błonnik pokarmowy, który odpowiedzialny jest za dbałość o sprawna pracę naszych jelit. To w dużej mierze dzięki niemu możemy uporać się z  zaparciami, co więcej – możemy również ograniczyć wchłanianie złego cholesterolu czy spowolnić wchłanianie glukozy do krwi. 

Zdrowa dieta nie wyklucza żadnego z makroskładników i właśnie takie diety – dobrze zbilansowane i pyszne mają podopieczni Centrum Respo https://centrumrespo.pl/.

Fastfoody i kalorie w płynie, a otyłość 

Dziś nie ma już wątpliwości, że przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych jest to co nazywamy zachodnim stylem żywienia. Co to oznacza? To jadłospis obfitujący w posiłki typu fast food, tłuszcze zwierzęce, produkty o wysokim indeksie glikemicznym oraz… siedzący tryb życia. Jakość takiej diety jest kiepska, kalorii w niej jest dużo, mało cennych dla nas makroskładników, a kropką nad „i” są towarzyszące takiemu jedzeniu słodzone napoje. Ich skład rozpoczyna zazwyczaj cukier, a potem kolejno na etykiecie pojawiają się różne dodatki do żywności. Warto pamiętać, że takie napoje dostarczają mnóstwo kalorii i przyczyniają się do powstania nadwyżki energetycznej. A to najprostsza droga do nadwagi i otyłości.  

Zdrowie dzięki zbilansowanej diecie 

Zdrowa dieta musi być urozmaicona, aby dostarczać nam energii i wszystkich niezbędnych makroskładników dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.  Zbyt niskokaloryczny jadłospis być może przyniesie chwilowy efekt w postaci utraty kilogramów. Ale potem przyniesie przemęczenie i brak energii oraz niedobory w organizmie. A to już prosta droga do chorób i komplikacji zdrowotnych…

Czy zdrowa, zbilansowana dieta, która zapewnia nam odpowiednią ilości kalorii oraz białka, tłuszczu i węglowodanów może być smaczna?  Jak najbardziej! Najlepszym dowodem na to jest dieta responsywna stosowana przez podopiecznych Centrum Respo. Każdy z nich otrzymuje jadłospis ułożony specjalnie pod kątem potrzeb zdrowotnych, oczekiwań związanych z trybem życia i upodobań kulinarnych. Dzięki takiemu podejściu można nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale również wypracować nawyki, które zagwarantują trwałe efekty.

Artykuł zewnętrzny

Tagi: