Smakosze.pl
Ekomat w jednym z polskich miast

Canva / whyframestudio

Wrzucasz butelkę i odbierasz pieniądze. Mieszkańcy jednego miasta już korzystają

25 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Niemal każdy zdaje sobie sprawę, że plastikowe butelki są sporym problemem. W Olsztynie stanął automat, który ułatwia zwrot tego typu opakowań. W zamian za nie otrzymamy bon na zakupy w sklepie Chorten. Kwota może być także przeznaczona na wsparcie szpitala dziecięcego.

Pieniądze na zakupy w zamian za plastikowe butelki i puszki? Takie rozwiązanie stało się możliwe w Olsztynie. Właśnie tam postawiono Ekomat. Urządzenie ma pozwolić na racjonalne wykorzystywanie opakowań.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Tańsze zakupy dzięki plastikowym butelkom

Nie da się ukryć, że plastikowe butelki i inne opakowania tego typu stanową ogromny problem. Przyczyniają się one w znacznej mierze do zanieczyszczenia środowiska. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, co powiedział wiceminister na temat kaucji za plastikowe butelki.

W Polsce pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, dzięki którym plastikowe butelki będą mniejszym obciążeniem dla środowiska. Przy niektórych Żabkach można napotkać specjalne automaty do oddawania opakowań. Na podobne rozwiązanie zdecydowano się w Olsztynie.

Nieopodal sklepu Chorten przy ulicy Sobocińskiego 2 w Olsztynie umieszczono Ekomat. Odpowiada za niego firma Mag Dystrybucja, która zajmuje się rozprowadzaniem napojów na terenie całej Polski.

Wycofują skażoną kaszę

Gis wycofuje kaszę skażoną pozostałościami pestycydu

CZYTAJ DALEJ

Nowy automat, który pozwala zwracać plastikowe butelki oraz puszki. W zamian za opakowania można otrzymać bon, który uprawnia do zniżki podczas zakupów w sklepie Chorten. W trakcie obsługi Ekomatu można również wybrać opcję wsparcia finansowego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Plastikowe butelki będą mniejszym problemem

- W porozumieniu z naszymi klientami – sklepami i sieciami sprzedaży oraz lokalnymi społecznościami, we wszystkich oddziałach Mag Dystrybucja chcemy silnie wspierać producentów, dla których istotne jest racjonalne podejście do wykorzystania opakowań oraz codzienna troska o kondycję środowiska. Sklep Chorten przy ul. Sobocińskiego 2 jest pierwszą wybraną przez nas lokalizacją Ekomatu, a w planach mamy już kolejne miejsca - wyznał w rozmowie z portalem Twój Kurier Olsztyński Tomasz Wilczewski, Trade Marketing Menager w Mag Dystrybucja.

Warto nadmienić, że takie rozwiązanie przenosi odpowiedzialność za zbieranie plastikowych opakowań ze sklepów na firmę Mag Dystrybucja. Dla mniejszych przedsiębiorców takie zobowiązanie może być sporym problemem natury logistycznej.

Plastikowe butelki

Plastikowe butelki

Canva / Nordroden

- Bardzo się cieszymy, że pierwszy Ekomat stanął właśnie przy sklepie Chorten. Wierzymy, że dzięki temu rozwiązaniu klienci troszczący się o środowisko będą chętniej odwiedzać naszą placówkę, tym bardziej że za zwrot opakowań otrzymają bonus finansowy, który będzie można zrealizować od razu na miejscu w naszym sklepie. Liczymy na to, że konsumentom spodoba się ten wciąż innowacyjny w naszym kraju system, który jest szeroko dostępny m.in. w krajach skandynawskich - powiedział Krzysztof Kasprzyk, członek zarządu spółki Chorten Północ, przytaczany przez portal Twój Kurier Olsztyński.

Trzeba przyznać, że Ekomat może być świetnym rozwiązaniem, które zachęci klientów sklepów do należytego segregowania odpadów. Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na wprowadzenie automatów w innych rejonach Polski. Plastikowe butelki mogą być pomocne podczas sadzenia czosnku.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Twój Kurier Olsztyński

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >