Smakosze.pl
Czosnek rosnący w butelce

youtube.com/homeandgarden

Sadzenie czosnku w plastikowych butelkach - prosty sposób

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jeśli chcesz mieć czosnek w nieograniczonych ilościach, warto zasadzić go w domowym zaciszu. Istnieje doskonała metoda, która wykorzystuje plastikowe butelki po napojach, pozwalająca na łatwe wykiełkowanie całych główek. Wystarczy 10 dni i j

Czosnek dodajemy do praktycznie każdej wytrawnej potrawy. Wraz z cebulą są składnikami nadającymi niepowtarzalny smak daniom - bez nich wiele kuchni świata nie smakowałoby tak dobrze. Jeśli jednak nie chcesz ciągle kupować go ze sklepu, prezentujemy alternatywę. 

Istnieje bowiem możliwość samodzielnej hodowli czosnku na kuchennym parapecie. Na początku jednak trzeba całe główki czosnku wykiełkować, co może być problemem dla niewtajemniczonych. Wystarczy zastosować metodę z plastikowymi butelkami, a kiełkowanie będzie banalnie proste. 

Jak wyhodować czosnek w domu?

Do przeprowadzenia tej operacji nie potrzeba zbyt wielu surowców. Na początku należy przygotować jedynie świeże główki czosnku, nożyczki, żelazko oraz plastikowe butelki po wodzie. Przy pomocy tych narzędzi sporządzisz stację do kiełkowania. 

Aby móc wygodnie wykiełkować czosnek, zacznij od przecięcia butelek na pół - odetnij górną część z zakrętką. Następnie rozgrzanym żelazkiem zegnij ostre krawędzie butelki do środka w taki sposób, aby uformowały coś na kształt wąskiej półeczki. 

Wlej wodę, aż cała butelka będzie wypełniona. Następnie na górze połóż czosnek w taki sposób, aby korzenie skierowane były w stronę wody. Teraz wystarczy postawić butelki na dobrze nasłonecznionym parapecie i regularnie dolewać wodę, gdy ta wyparuje. 

Po dwóch dniach pojawią się pierwsze korzenie. Po 10 dniach korzenie będą już sięgać około połowy wysokości butelki. To dobry moment, aby zacząć sadzić czosnek - długi i zdrowy system korzeniowy powinien być już gotowy, aby wchłaniać substancje odżywcze z gleby. 

Chcesz poznać więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów i gastronomii? Zajrzyj do tego artykułu, w którym wyjawiamy niesamowite właściwości, jakie ma w sobie natka marchewki. Tutaj z kolei prezentujemy metodę naszych babć na utrzymanie ziemniaków w cieple przez dłuższy czas. 

Sadzenie czosnku

Posadzenie wykiełkowanych główek jest jeszcze prostsze. Na dnie doniczki należy ułożyć warstwę papieru, na nią rozsypuje się keramzyt, na który można wyłożyć ziemię. Warto wykorzystać żyzną glebę, bądź dodać do niej ekologicznego nawozu - w takich warunkach czosnek urośnie znacznie szybciej. 

W ziemie wbij pojedyncze ząbki czosnku z korzeniami. Postaw doniczkę na słonecznym stanowisku i podlewaj regularnie. Nawożenie powinno być co około 3 tygodnie, aby roślina miała dostateczną ilość substancji odżywczych do życia.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: smakdnia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >
Jaki bób wybrać?

Porady

Jak wybrać świeży bób?

Czytaj więcej >

Porady

Niezwykłe zastosowanie obierek z ogórka

Czytaj więcej >
Namoczone czereśnie w wodzie

Porady

Jak pozbyć się robaków z czereśni?

Czytaj więcej >
Jak najlepiej pociąć kiełbasę?

Porady

Jak prawidłowo nacinać kiełbasę na grilla?

Czytaj więcej >
Gęsta grochówka

Porady

Prosty trick na gęstą grochówkę, wychodzi za każdym razem

Czytaj więcej >