Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Ewa Wachowicz podzieliła się przepisem na barszczyk wigilijny. Magia Świąt wyczuwalna w każdej łyżce
Adam Moskal
Adam Moskal 22.12.2020 01:00

Ewa Wachowicz podzieliła się przepisem na barszczyk wigilijny. Magia Świąt wyczuwalna w każdej łyżce

Barszcz czerwony Ewy Wachowicz
TRICOLORS/East News, Jan BIELECKI/East News

Barszcz czerwony jest jedną z najbardziej uwielbianych zup przez wszystkich Polaków. Niestety, gotowanie idealnego barszczu czerwonego jest bardzo trudne, a jedynie naprawdę doświadczeni kucharze posiedli wszystkie tajemnice tej potrawy. Poniższy przepis charakteryzuje się jednak łatwością w przygotowaniu. 

Ewa Wachowicz zdobyła go za sprawą swojego nowego domu w Zawoi, niewielkiej wsi, która znajduje się niedaleko Babiej Góry. W tej recepturze używa się buraków ćwikłowych, z których liści tradycyjnie gotuje się botwinkę. Są mniej słodkie i bardziej wytrawne. 

Barszcz czerwony Ewy Wachowicz

Wachowicz sama przyznaje, w jednym z artykułów dostępnym na portalu kuchnia.wp.pl, że nie wyobraża sobie wigilii bez barszczu z uszkami. Zdarza jej się jednak przygotować niecodzienne zupy, które nie każdemu mogłyby przypaść do gustu. Jedną z nich jest zupa śledziowa, która wielu może odrzucić. 

Barszcz czerwony z buraków ćwikłowych jest znacznie łatwiejszy w odbiorze, ponieważ nie różni się zbyt mocno w porównaniu do barszczu ze zwykłych buraków. Ma on jednak wiele wartości odżywczych, których częste spożycie jest potrzebne do odpowiedniego funkcjonowania organizmu.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi tekstami. Jeśli interesują cię kulinarne ciekawostki, przeczytaj ten artykuł, który traktuje o sposobie smażenia ryby. W tym tekście z kolei piszemy o rozwiązaniu problemu pękającej podczas gotowania skorupki jajka. 

Przepis na barszcz czerwony Ewy Wachowicz

Składniki: 

  • 3 marchewki

  • 2 pietruszki

  • 2 selery

  • 2 cebule

  • 6 buraków ćwikłowych

  • 7 ziarenek ziela angielskiego

  • 3 liście laurowy

  • sól

  • woda z gotowania kiszonej kapusty 

  • 3 ząbki czosnku

  • pieprz

Zacznij od obrania pietruszki, marchewki, selera oraz cebuli. Zalej je wodą, dodaj do nich ziele angielskie oraz liście laurowe. Dopraw solą i pieprzem, a następnie postaw na gazie i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj powoli przez 20 minut pod przykryciem.

Buraki dokładnie umyj z pozostałości ziemi i obierz je. Pokrój je bardzo drobno lub zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Wrzuć je do gotującego się wywaru i podgrzewaj kolejne 20 minut. Po tym czasie odcedź wywar od warzyw, uważając, aby nie ochlapać się gorącym płynem. 

Do wywaru wlej wodę po kapuście, aby go zakwasić do lubianego poziomu. Dodaj także posiekany lub zgnieciony czosnek. Zamieszaj zupę i podawaj z uszkami lub pasztecikami. Smacznego. 

Źródło: kuchnia.wp.pl, poradnikogrodniczy.pl

Zapraszamy na nasz profil na Instagramie