Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Żadna szczawiowa, ta zupa bije ją na głowę. Dziś mało kto o niej pamięta
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 24.05.2024 17:02

Żadna szczawiowa, ta zupa bije ją na głowę. Dziś mało kto o niej pamięta

zupa pokrzywowa
fot. Canva

Miejmy nadzieję, że tryumfalny powrót zup z chwastów to wynik naszego sięgania do kulinarnych korzeni, a nie dowód na ubożenie społeczeństwa. Jak by jednak nie było, nie tylko szczawiowa zyskuje na popularności. Rozwijają się także jej konkurentki, w tym taki zapomniany przysmak.

Zupa z chwastów

Zupa szczawiowa nie jest niczym nowym, choć z pewnością kwalifikuje się jako danie tzw. kuchni ubogiej albo zupa z chwastów. Szczaw przecież czasem łatwiej zebrać niż kupić, rośnie wszędzie i naprawdę spełnia definicję chwastu. Jadalnych produktów tego typu jest jednak więcej.

Nie mówimy tu też o czosnku niedźwiedzim, którego zbieranie w Polsce jest zakazane. Wyjątkiem są pewne regiony, gdzie – ze specjalnym zezwoleniem i przy zachowaniu zasad – można raczyć się dziką wersją tego specjału. Do łask jednak wraca także pokrzywa.

młode liście pokrzyw
fot. Canva
Układam truskawki na patelni i zalewam ciastem. Ostatnio to mój ulubiony deser

Zdrowa i smaczna pokrzywa

Pokrzywa w postaci pitnej nie budzi kontrowersji i łatwo ją kupić jako gotową wersję do zaparzania. Gorzej ze świeżą wersją na zupy i sałatki. Boimy się jej zapewne dlatego, że parzy. 

Jednak odpowiednio przygotowana roślina ta jest bezpieczna, a przy tym wyjątkowa w smaku. Drobne pęcherzyki ze szczypiącym kwasem są umocowane od dołu liści. Jeśli zbierzemy ją w rękawiczkach i rękami przeciągniemy po liściach, powinny łatwo popękać i uczynić roślinę niegroźną. Następnie liście wyparzamy.

Składniki

  • 3 garści młodych liści pokrzywy
  • 2-3 marchewki
  • 1 pietruszka
  • ¼ selera 
  • 1 cebula
  • 2-3 łyżki śmietany
  • 50 ml oleju
  • Sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe

Gotujemy zupę pokrzywową

Pokrzywę zebraną na dziko kładziemy na kartce białego papieru, który wywabi z niej robaki. Następnie płuczemy w gorącej wodzie i siekamy niezbyt drobno.

Marchewkę, pietruszkę kroimy w półplasterki, a seler i cebulę w drobną kostkę. Składniki przysmażamy w garnku na odrobinie oleju. Kiedy zrobią się miękkie, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i pokrzywę. Zalewamy wodą – ok. 2 litrów. Przyprawiamy solą i pieprzem i gotujemy przez godzinę na wolnym ogniu.

Pod koniec gotowania hartujemy śmietanę. Jeśli użyjemy jej roślinnego odpowiednika, zupa będzie w całości wegetariańska. Śmietanę rozrobioną z 2-3 łyżkami zupy dolewamy z powrotem do garnka. Przyprawiamy solą i pieprzem do smaku i gotujemy jeszcze przez chwilę. Zupę warto zaserwować z jajkiem na twardo.

Wypróbuj też przepisy na napar z morwy i ogórki kiszone z niezwykłym dodatkiem.

zupa pokrzywowa
fot. Canva