Bez mleka, bez wody. Makłowicz do naleśników wlewa coś nietypowego
Naleśniki na mleku to najbardziej tradycyjny przepis w wielu domach. Żeby jednak wyszły prawdziwie puszyste, płyn ten nie wystarczy. Nie trzeba dodawać, że nie zastąpi go również woda.
Naleśniki na mleku
Mleko jest w wielu domach niezastąpioną bazą do naleśników. Mamy je przeważnie pod ręką, a przygotowane z jego użyciem placki mają smaczny, śmietankowy posmak . Jeśli nawet ten składnik wyczerpie się w naszej lodówce, zastępujemy go wodą. Otrzymujemy wtedy przaśne placki o nie narzucającym się smaku, które mogą być bazą większych posiłków.
Jednak mięsiste placki wymagają czegoś więcej. Jest wiele sposobów, by zmusić ciasto do choćby lepszego podrośnięcia . Proszek do pieczenia oczywiście całkowicie zmieni oblicze przyprawy. Warto jednak sięgnąć po najprostszy składnik powodujący napowietrzenie ciasta: maślankę. Robert Makłowicz korzysta z niej regularnie, a jego naleśniki nie mają sobie równych.
Naleśniki z maślanką
Kwaśne mleko zawiera dwutlenek węgla , który naturalnie napowietrza ciasto. Z różnych rodzajów mlecznych przetworów na maślankę wskazuje Robert Makłowicz, który podzielił się swoim przepisem. Jego naleśniki wychodzą miękkie, ale sprężyste.
Składniki
- 1 szklanka maślanki
- 1 szklanka mąki
- 2 jajka
- 30 ml oleju
- Sól, masło klarowane do smażenia
Naleśniki Roberta Makłowicza
Maślankę mieszamy z mąką i jajkami. Ubijamy na gładką masę trzepaczką . Dodajemy olej i solimy do smaku. Ubijamy, aż ciasto będzie gładkie i bez grudek.
Na średnim ogniu rozgrzewamy patelnię do naleśników. Smarujemy ją cieniutką warstwą masła klarowanego . Wylewamy porcję ciasta i smażymy z obu stron do zrumienienia, przez ok. minutę. Podajemy z ulubionym farszem.
Wypróbuj też przepisy na kotlety mielone z nietypowym dodatkiem i dżem wieloowocowy siostry Anastazji .