Smakosze.pl Przepisy Biorę młode buraki, twaróg i lepię wiosenne pierogi. Żałuję, że wcześniej ich nie znałem
fot. Canva

Biorę młode buraki, twaróg i lepię wiosenne pierogi. Żałuję, że wcześniej ich nie znałem

1 kwietnia 2024

Botwinka to jedna z pierwszych nowalijek, a jej sezon właśnie się zaczyna. Młode buraki to niezwykły delikates, na który często mamy zbyt mało pomysłów. Pierogi z botwinkowym farszem pomogą to zmienić.

Niedoceniana botwinka

Zanim buraki ćwikłowe dojrzeją i pozwolą nam na przygotowanie potrawy, której zawdzięczają nazwę, występują w co najmniej równie atrakcyjnej postaci. Młoda bulwa, delikatne łodygi i listki to nic innego jak botwina – równie buraczkowa w kolorze, ale delikatniejsza i bardziej finezyjna w smaku. Sezon na nią zaczyna się w okolicach Wielkanocy – jeśli ta wypada późno lub jeśli wiosna jest ciepła – a świeżą botwinką możemy rozkoszować się jeszcze w maju, a nawet w czerwcu .

Doskonale wiadomo, że burak to niezwykle zdrowe warzywo, dostarczające nam masę mikroelementów i przeciwutleniaczy . Botwinkę, jako produkt sezonowy, jemy więc chętnie, ale zazwyczaj dość monotonnie. Jej nazwa jest jednocześnie nazwą pysznej zupy, którą z niej przygotowujemy. Możemy czasem pokusić się o użycie młodych listków do sałatki , a drobno posiekanych łodyżek – do sosów czy twarożku . A gdyby tak ugotować pierogi z botwinkowym nadzieniem?

młoda botwinka
fot. Canva
Po Wielkanocy wyrzucimy miliony ton jedzenia. Skala marnotrawstwa woła o pomstę do nieba

Pierogi z botwinką

Aby zmienić botwinkę w pierogowy farsz, potrzebujemy twarogu , który odda jej swój delikatny smak jako tło dla aromatu młodych buraczków. Farszu takiego nie trzeba nadmiernie przyprawiać – to w końcu delikatne, wiosenne danie. Pierogi podajemy z jogurtem greckim i od kwietnia do czerwca zajadamy ze smakiem.

Składniki

  • Pęczek botwinki
  • ½ kg półtłustego twarogu
  • 2-3 ząbki czosnku
  • ½ kg mąki
  • 50 ml oleju
  • 100 ml mleka
  • 1 małe jajko
  • Sól, pieprz, masło do smażenia

Gotujemy pierogi z botwinką

Ciasto na pierogi przygotowujemy według sprawdzonego, ulubionego przepisu . W naszej wersji do ½ kg mąki zmieszanej z solą na stolnicy dodajemy 50 ml oleju, 100 ml mleka i 100 ml ciepłej wody. Część wody można zastąpić sokiem z buraków, by zarazić ciasto buraczkowym kolorem. Zagniatamy ciasto i dajemy mu odpocząć chwilę owiniętemu w folię spożywczą.

Botwinkę drobno kroimy – osobno siekamy liście, osobno łodygi i bulwy, które wrzucamy w pierwszej kolejności na rozgrzane na patelni masło . Dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę i smażymy, aż buraczki i łodyżki będą robić się miękkie. Pod koniec smażenia dodajemy jeszcze listki, a po chwili całość przekładamy na talerz do ostudzenia.

W misce rozgniatamy twaróg widelcem, dodajemy podsmażoną botwinkę, doprawiamy solą i pieprzem i mieszamy. Z takiego farszu przygotowujemy pierogi i gotujemy ok. 2-3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię. Podajemy z gęstym jogurtem naturalnym lub skyrem.

Wypróbuj też przepisy na lekką sałatkę z pomarańczy i fety oraz udomowiony schab na dziko .

buraczkowe pierogi
fot. Canva
Łączę buraki, fetę i pomarańcze. Ta odświeżająca sałatka to ratunek po świątecznym przejedzeniu
Do pizzy czy do makaronu? Wszystko o włoskim serze
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy